fot. PAP/Radek Pietruszka

„Solidarność” gotowa na pomoc

„Solidarność” jest gotowa do niesienia pomocy Białorusinom – mówi przewodniczący związku Piotr Duda, dla którego wizyta u naszych wschodnich sąsiadów była najważniejszą podrożą zagraniczną od momentu, kiedy został przewodniczącym NSZZ „ Solidarność”.

To była niezwykle ważna i wzruszająca podróż.

– Wiele osób mówiło mi, żebym nie wybierał się w tę podróż, bo zostanę zatrzymany na granicy czy to na lotnisku, czy to na granicy, gdybym jechał samochodem, tak, jak zatrzymany został konwój humanitarny, który „Solidarność” przygotowała, ale mając w ręku zaproszenie od przewodniczącego powiedziałem, że muszę tam być, muszę pokazać tę solidarność – powiedział Piotr Duda.

W Mińsku szef „Solidarności” spotkał się z przewodniczącym Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych Aleksandrem Jaroszukiem. Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji na Białorusi.

– Nam przekazano informację, że strajkuje około kilkudziesięciu zakładów pracy w różnej formie, strajku włoskiego, strajku naturalnego, ale od razu te osoby są wyłapywane. Nie tylko ci, którzy przewodzą tym strajkom, ale i sami pracownicy. Te strajki tłumione są od razu na miejscu. Przewodniczący mówił, że nie wie, co się dzieje z kilkudziesięciu osobami, które były liderami tych strajków w wielu zakładach pracy – podkreślił Piotr Duda.

Piotr Duda zapewnił, że jego związek udzieli wsparcia jedynemu wolnemu od 26 lat związkowi zawodowemu na Białorusi. Chodzi tu nie tylko o powołanie funduszu „Solidarni z Białorusią”, ale także o pomoc humanitarną i finansową.

– Na pewno będziemy chcieli tę pomoc organizować: tę materialną, ale i finansową. Jeśli będzie potrzeba, to będziemy fundowali stypendia dla młodzieży, która studiuje w Polsce. Będziemy starali się także pomagać w wypoczynku dzieci, które ewentualnie przyjechałyby do naszego kraju z Białorusi – wskazał przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

O sytuacji na Białorusi Piotr Duda chce rozmawiać z przewodniczącym Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.

TV Trwam News

drukuj