fot. twitter.com/PolskiSenat

Senat: Rzecznik Praw Dziecka przedstawia informację ze swojej działalności za 2019 rok

Rzecznik Praw Dziecka przedstawia senatorom informację ze swojej działalności za 2019 rok. W lipcu Mikołaj Pawlak taką informację przekazał posłom.

Informacji rzecznika słuchają senatorowie z senackich Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.

Rzecznik Praw Dziecka prowadził w 2019 r. ok. 2 tys. nowych spraw i ponad 1400 spraw z lat poprzednich. 1345 spraw zostało zakończonych. Ważnym aspektem działań rzecznika był [dziecięcy telefon zaufania]. W 2019 r. odnotowano ponad 23,5 tys. zgłoszeń. Ponad 3,8 tys. dotyczyło spraw interwencyjnych, a ponad 19,5 tys. tzw. spraw zaufania.

Rzecznik Praw Dziecka pozytywnie ocenił rozszerzenie programu „Rodzina 500 plus” na wszystkie dzieci bez kryterium dochodowego. Jednocześnie Mikołaj Pawlak wskazał, że nie w pełni jest zabezpieczone podstawowe prawo każdego dziecka – prawo do życia.

– Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę na to, co do tej pory nie zostało zrobione. Pierwszym i podstawowym prawem człowieka – i to jest jedyny akt prawny Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka – jest prawo do życia od poczęcia. W tym zakresie dostrzegam niespójność przepisów, niezgodność przepisów Ustawy o planowaniu rodziny z 1993 roku z obecną konstytucją i z Ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka. W tym zakresie w ubiegłej kadencji, jak i w tej, ja amicus curiae występuję przed Trybunałem Konstytucyjnym w ramach wniosku o stwierdzenie tamtych przepisów z 1993 roku jako niekonstytucyjnych – wskazał Mikołaj Pawlak.    

Sprawy sądowe z udziałem dzieci, wymagające ochrony ich praw, zgłaszane w 2019 r. dotyczyły przede wszystkim: prawa do wychowania w rodzinie, prawa do życia i ochrony zdrowia, prawa do nauki oraz prawa do ochrony przed przemocą.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl