fot. PAP/Andrzej Grygiel

Rozpoczęło się spotkanie Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach rozpoczęło się spotkanie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.  W spotkaniu biorą udział przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców oraz rządu na czele wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim. 

Głównymi tematami dzisiejszego spotkania mają być kondycja polskiej branży górniczej i ministerialny plan restrukturyzacji kopalń.  Ponadto strona społeczna oczekuje na rządowe podsumowanie audytu przeprowadzonego w spółkach węglowych.

Wiceprzewodniczący zespołu Wacław Czerkawski podkreśla, że rozmowy odbywają się w czasie trudnym dla sektora górnictwa w Polsce.

– Górnictwo przechodzi określone problemy, z którymi będziemy musieli się zmierzyć. Mamy też omówić plany na górnictwo, jeśli chodzi o perspektywiczną przyszłość. Tutaj też potrzebny jest program na wzór strategii dla górnictwa, który obowiązywał do końca ubiegłego roku. Na pewno zespół zdominują jednak bieżące problemy, bo wiele kopalń jest w bardzo trudnej sytuacji. Mamy problemy po audytach, gdzie wykazano szereg nieprawidłowości. Problemów na pewno nie zabraknie – zaznacza Wacław Czerkawski.

Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników reaktywował swoją działalność w lutym br., po ponad dwuletniej przerwie.

Na jego forum rozpatrywane są najważniejsze sprawy dotyczące branży górnictwa.

Zadaniem Zespołu jest wypracowywanie wspólnych stanowisk w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców w sektorze górnictwa.

RIRM

drukuj