fot. fot.lomzynskie24.pl / wpolityce.pl

Ks. bp T. Bronakowski: Każdego dnia przez skutki nadmiernego spożycia alkoholu umiera w Polsce 30 osób

„Młodzi, nie dajcie się zniewolić” – pod takim hasłem przebiegało spotkanie poświęcone modlitwie o trzeźwość narodu, przy Sanktuarium św. Michała Archanioła i błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Uroczystościom przewodniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski.

 – W naszej Ojczyźnie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży, dlatego przez cały ten rok ze św. Janem Pawłem II prosiliśmy i nadal prosimy: Młodzi nie dajcie się zniewolić! Nie dajcie się skusić pseudowartościami, półprawdami, urokiem miraży, od których będziecie odwracać się później rozczarowani, poranieni, a może nawet ze złamanym życiem – podkreślał ks. bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.

Jak mówił przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy KEP, dzisiaj potrzeba stawiać odważne pytania: Czy przypadkiem my, Polacy, nie sprzedajemy naszej matki – Ojczyzny.

– Mamy na myśli nie tylko tych, którzy paktują z obcymi, szkodzą wizerunkowi Polski, chcą wprowadzać szkodliwe, sprzeczne z Bożym prawem ideologie i pomysły. Mamy na myśli także tych, którzy w sposób nikczemny i pozbawiony skrupułów rozpijają dzisiaj nasz naród. Pytamy, jak pytał papież Franciszek: Czy nie sprzedają matki– Ojczyzny  media, w których każdego dnia tak wiele reklam zachęca  do spożywania alkoholu, ukazuje alkohol jako warunek ciekawego, nowoczesnego, pięknego, atrakcyjnego i dobrego życia? – zaznaczał ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy KEP – wskazywał, że szczególna odpowiedzialność spoczywa na osobach stanowiących prawo.

Czy nie sprzedają matki – Ojczyzny ludzie odpowiadający za stanowienie prawa, gdy nie reagują na coraz poważniejsze zagrożenia, nie ratują Polaków przed rozpijaniem, a więc przed chorobami, dramatami rodzinnymi, przed straconym życiem? – pytał duchowny.

Każdego dnia przez skutki nadmiernego spożycia alkoholu umiera w Polsce 30 osób.

 – Tygodniowo to niemal 210 osób, dwa razy więcej niż zginęło na promenadzie w Nicei podczas niedawnego głośnego zamachu. Każdego roku legalnie sprzedawany alkohol odbiera życie prawie 11-tu tysiącom Polaków – tłumaczył ks. bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej.

Odpowiedzialność moralną ponoszą także samorządowcy, którzy swoimi uchwałami umożliwiają powstawanie kolejnych punktów sprzedaży alkoholu. Liczba tych punktów w naszym kraju 4-krotnie przekracza standardy WHO. Odpowiedzialność spoczywa także na rodzinach, które powinny wychowywać dzieci i młodzież w duchu trzeźwości. Ks. bp Tadeusz Bronakowski zachęcał wszystkich do modlitwy o trzeźwość narodu. To na nas, jak podkreślał, spoczywa ogromna odpowiedzialność za przyszłość przyszłych pokoleń.  

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj