fot. twitter.com/EpiskopatNews

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski o wytrwałej walce z alkoholizmem i pijaństwem: Jest to wyraz patriotyzmu, bo troska o rozwój moralny narodu jest świadectwem umiłowania ojczyzny

Tutaj chodzi o dogłębną i trwałą zmianę w patrzeniu społecznym na zjawisko pijaństwa i alkoholizmu. Chodzi o promowanie trzeźwości we wszystkich grupach społecznych, przemianę moralną naszego narodu, stałe dążenie do wolności wewnętrznej opartej na podstawowych wartościach chrześcijańskich (…). Musimy zjednoczyć siły wszystkich ludzi dobrej woli, aby dążyć razem ku trzeźwości narodu. Jest to wyraz patriotyzmu, bo troska o rozwój moralny narodu jest świadectwem umiłowania ojczyzny – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy łomżyński, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski odniósł się do skutecznej walki ze skłonnościami do pijaństwa i alkoholizmu wśród Polaków.

– W Narodowym Programie Trzeźwości czytamy, że powinien on być przyjęty i wytrwale realizowany przynajmniej przez okres życia całego pokolenia. Może się wydawać, że to bardzo długi okres, a przecież odpowiednie zmiany w prawie i zasady wychowania dzieci i młodzieży można wprowadzić z sukcesem do systemu kształcenia i wychowania w przeciągu kilku lat. Owszem, można, jednak tutaj chodzi o dogłębną i trwałą zmianę w patrzeniu społecznym na zjawisko pijaństwa i alkoholizmu. Chodzi o promowanie trzeźwości we wszystkich grupach społecznych, przemianę moralną naszego narodu, stałe dążenie do wolności wewnętrznej opartej na podstawowych wartościach chrześcijańskich – wskazał gość TV Trwam.

Felietonista podkreślił, że praca wymaga cierpliwości.

– Czas wytrwałej pracy potrzebny jest po to, aby uleczyć zadawnione rany w życiu moralnym i wspólnym wysiłkiem wzrastać duchowo, budując na fundamencie trzeźwości. W pracy konieczna jest cierpliwość, bo każda praca nad wykorzenianiem wad narodowych i krzewieniem cnót jest trudna. Wymaga ona samozaparcia, ofiarności, otwartości na innych i niezniechęcania się niezrozumieniem czy nawet agresją osób, którym zależy na tym, aby nasz naród był wewnętrznie zniewolony – powiedział kapłan.

Każdy z nas musi włączyć się w walkę o trzeźwość całego narodu.

– Musimy zjednoczyć siły wszystkich ludzi dobrej woli, aby dążyć razem ku trzeźwości narodu. Jest to wyraz patriotyzmu, bo troska o rozwój moralny narodu jest świadectwem umiłowania ojczyzny. Narodowy Program Trzeźwości jest cennym drogowskazem działań dla wszystkich odpowiedzialnych ludzi, którzy kochają Polskę i wszystko to, co ją stanowi. Musimy pamiętać, że jest on darem, a jednocześnie zadaniem dla każdego z nas. Mamy obowiązek odważnie, wytrwale realizować go w naszym codziennym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym – podsumował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl