Jesienna sesja Apostolstwa Trzeźwości

W Zakroczymiu zakończyła się jesienna sesja Apostolstwa Trzeźwości. Jej tematem przewodnim była troska o trzeźwość i abstynencję młodzieży. W spotkaniu wzięli udział diecezjalni duszpasterze trzeźwości z ks. bp. Tadeuszem Bronakowskim, przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości na czele.

Podczas dwudniowego spotkania w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu rozmawiano m.in. o metodach pracy trzeźwościowej z młodzieżą, czy współczesnej wiedzy o zasadach profilaktyki skierowanej do młodych. Zaproponowano także program na przyszły rok duszpasterski, który – jak wskazał ks. bp Tadeusz Bronakowski – jest rokiem szczególnym, wiążącym się zarówno z rokiem miłosierdzia, 1050 rocznicą Chrztu Polski oraz Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie.

– Chcemy zaproponować młodym następujące hasło: „Młodzi nie dajcie się zniewolić”. Są to słowa Ojca Świętego, św. Jana Pawła II, które wypowiedział w Poznaniu. Są to przepiękne słowa i chcemy je przyjąć jako pewną strategię działania. Zaproponować młodym abstynencję jako szczególny dar – dar miłości – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Dar abstynencji został zaproponowany już nieco wcześniej – w sierpniowym liście Episkopatu. Wówczas księża biskupi zaapelowali o podjęcie abstynencji do wszystkich – i to nie tylko w sierpniu.

– To jest propozycja do młodych ludzi, ale także do ludzi dorosłych, aby przedłużyć ją na cały rok tych przygotowań do ŚDM. Byłby to taki szczególny dar polskiej młodzieży dla polskiej młodzieży, ale także szczególne świadectwo również dla młodzieży z całego świata, która przyjedzie do Polski, że polska młodzież jest wolna, że polska młodzież bardzo kocha Pana Boga, kocha rodzinę, no i kocha samych siebie, i chce ten rok przeżyć w szczególnym, duchowym przygotowaniu – dodał ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Ubiegły rok duszpasterski przebiegał pod hasłem: „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i Narodu.


TV Trwam News/RIRM

drukuj