fot. twitter.com/EpiskopatNews

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Rodzice, którzy nie dają dzieciom swojej obecności, uwagi, szacunku i miłości narażają je na utratę wiary i nadziei na życie wieczne

Rodzice, którzy nie dają dzieciom swojej obecności, uwagi, szacunku i miłości narażają je nie tylko na utratę zdrowia w wyniku zachowań ryzykownych, ale również na utratę czegoś cenniejszego, na utratę wiary i nadziei na życie wieczne – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski w felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Sierpień to miesiąc trzeźwości. To okres, w którym w szczególny sposób jako społeczeństwo powinniśmy wyrazić sprzeciw wobec nadużywania alkoholu przez naszych bliskich czy znajomych.

Nic nie usprawiedliwia naszej społecznej tolerancji wobec upijania się, naszego przyzwolenia na to kompromitujące zachowanie, zwłaszcza jeśli dotyczy to rodziców, opiekunów, wychowawców, duszpasterzy i innych osób dysponujących społecznym autorytetem. Osoby te swoim uwikłaniem w nałóg wytyczają młodemu pokoleniu ścieżkę do zniewoleń – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Trzeba podkreślić, że dziecko, w którego rodzinie występuje problem z alkoholem ma skłonności do dziedziczenia nałogu lub popadania w inne. Takie skłonności często spowodowane są niewystarczającym wsparciem ze strony rodziców bądź jego całkowitym brakiem.

Nawet jeśli dziecko nie wpada w nałóg alkoholizmu, to i tak wpada w inne pułapki nałogowych zachowań. Jeśli rodzice nie dają dziecku wsparcia i nie chronią go, to ma ono wyraźną skłonność do przekraczania niebezpiecznych granic. Dzieci będące świadkami przemocy czy wrogości w rodzinie są poważnymi kandydatami do picia alkoholu, używania narkotyków i wielu innych destrukcyjnych zachowań – wskazał duchowny.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych podkreślił, jak wiele zależy od ojców, którzy są przykładem dla swoich dzieci.

Wiele zależy od ojców, w oparciu o ich postawę kształtuje się w umyśle i sercu dziecka pojęcie samego Boga Ojca. Tylko ojcowie wymagający, troskliwi, ale gotowi do pomocy, wsparcia, odpowiedzialnie zaangażowani w życie swoich dzieci mogą godnie wypełniać ojcowską misję. Tylko tacy ojcowie sprawią, że w sercach dzieci stworzony będzie obraz Boga, który jest miłością, a nie Boga okrutnego i karzącego – zaznaczył kapłan.

W świecie, gdzie pułapki czekają na każdym kroku, tak ważne jest wsparcie i zainteresowanie rodziców swoim dzieckiem.

Rodzice, którzy nie dają dzieciom swojej obecności, uwagi, szacunku i miłości narażają je nie tylko na utratę zdrowia w wyniku zachowań ryzykownych, ale również na utratę czegoś cenniejszego, na utratę wiary i nadziei na życie wieczne – akcentował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zauważył, jak ważnym darem jest abstynencja, która jest szczególnie cenna dla rodzin przeżywających uzależnienie bliskich.

Dar abstynencji jest szczególnie cenny w tych rodzinach, które przeżywają dramat uzależnienia kogoś z bliskich. Dar abstynencji podjęty z miłości może otworzyć na Boga, który jest miłością, jest spełnieniem prośby Świętego Jana Pawła II wołającego o nową wyobraźnię miłosierdzia, która w tym wypadku chroni nie tylko ciało, ale psychikę człowieka – mówił duchowny.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl