fot. PAP/Albert Zawada

Ks. bp T. Bronakowski: Musimy nauczyć się nazywać grzech grzechem, a nie wyzwoleniem i postępem

Żyjemy w świecie, który próbuje łagodzić słowa odnoszące się do grzechów i ich konsekwencji. Musimy niejako na nowo nauczyć się, jak prosił nas o to św. Jan Paweł II, nazywać białe białym, a czarne czarnym, zło złem, a dobro dobrem. Musimy nauczyć się nazywać grzech grzechem, a nie wyzwoleniem i postępem. Trzeba jasno i wyraźnie mówić, że grzech pijaństwa powoduje liczne szkody już w tym życiu, a co najważniejsze, może zamknąć człowiekowi bramę do królestwa niebieskiego – oznajmił ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

 

Problem alkoholizmu znany jest ludziom od wieków. Ojcowie Kościoła i święci już dawno temu ostrzegali ludzi przed pijaństwem. Podkreślali, że z nałogu rodzą się czyny, które nie są godne dziecka Bożego. Obecnie żyjemy w świecie, który łagodzi czyny uznawane za grzech, dlatego musimy na nowo uczyć się tego, co nazywać grzechem.

Św. Jan Chryzostom, wielki Ojciec i Doktor Kościoła, ostro napominał wierzących, aby strzegli się pijaństwa. Z niego bowiem rodzą się czyny niegodne człowieka, niegodne dziecka Bożego, takie jak rozpusta, nieprzyzwoite słowa i niegodziwe pragnienia (…). Bezkompromisowy język św. Jana Chryzostoma, ale też wielu innych świętych i błogosławionych, może niektórych dziwić lub nawet razić. Żyjemy bowiem w świecie, który próbuje łagodzić słowa odnoszące się do grzechów i ich konsekwencji. Musimy niejako na nowo nauczyć się, jak prosił nas o to św. Jan Paweł II, nazywać białe białym, a czarne czarnym, zło złem, a dobro dobrem. Musimy nauczyć się nazywać grzech grzechem, a nie wyzwoleniem i postępem. Trzeba jasno i wyraźnie mówić, że grzech pijaństwa powoduje liczne szkody już w tym życiu, a co najważniejsze, może zamknąć człowiekowi bramę do królestwa niebieskiego – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski wskazał, że nie można spłaszczać obrazu człowieka do  fizyczności i psychiki. Zauważył, że bez duchowości nie da obronić się ludzi przez złem i pomóc powstać im z nałogu.

–  W tym roku, w którym rozważamy temat naszej odpowiedzialności za trzeźwość, pragniemy uwrażliwić chrześcijańskich rodziców, osoby duchowne, nauczycieli, wychowawców i katechetów, a także osoby sprawujące ważne funkcje w społeczeństwie, aby problem braku trzeźwości w życiu tak wielu Polaków traktowali z należytą powagą i odpowiedzialnością. Chodzi o to, aby w pełnieniu swoich ról, w swojej pracy uwzględniali nie tylko osiągnięcia współczesnej nauki na temat różnych nałogów, ale także podkreślali aspekt duchowy tych problemów. By odważnie odwoływali się do Słowa Bożego, nauczania Kościoła, a także do słów świętych i błogosławionych, zwłaszcza tych, których nazywamy apostołami trzeźwości. Nie można w żaden sposób spłaszczać obrazu człowieka jedynie do jego fizyczności i psychiki. Bez uwzględnienia duchowości, nie jesteśmy w stanie właściwie obronić człowieka przed złem czy pomóc mu powstać z nałogu – akcentował felietonista.

Założyciel Ruchu Światło Życie, ks. Franciszek Blachnicki, stwierdził, że do problemu alkoholowego musimy podchodzić jako ludzie wierzący, ponieważ bez Chrystusa nie da rozwiązać się tego problemu.

Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki w 1979 roku, a więc w roku powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, powiedział, że nie negując słuszności i potrzeby wszechstronnego analizowania alkoholizmu i innych pokrewnych mu problemów, nie negując potrzeby sięgania do wszelkich dziedzin nauki, które na ten temat mogą nam coś powiedzieć, musimy jednak w innym miejscu położyć akcent. Musimy podejść do tego problemu jako wierzący, jako chrześcijanie, z głębokim przekonaniem, że ostateczne jego rozwiązanie może przyjść tylko od Chrystusa. Możemy w różny sposób przyczyniać się do rozwiązania problemu, ale zasadniczo bez Chrystusa, bez Jego mocy zbawczej, nie rozwiążemy tego problemu – podkreślił przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl