Do 1 marca szkoły mogą się zgłosić do akcji „Młodzi głosują”
Do 1 marca szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mogą się zgłosić do akcji „Młodzi głosują” organizowanej od 30 lat przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) – poinformował koordynator projektu, Michał Mazur.
Michał Mazur zaznaczył, że głównym celem akcji jest pokazanie młodzieży, jak demokracja działa w praktyce, a także przekazanie im wartości, które – gdy stają się dorośli – przeradzają się w większą chęć do uczestnictwa w prawdziwych wyborach.
„Akcję przeprowadzamy przy okazji każdych wyborów ogólnopolskich, czyli parlamentarnych, prezydenckich i do Parlamentu Europejskiego” – zaznaczył.
Jak poinformowało CEO, w tygodniu przed otwarciem lokali wyborczych grupa uczestników przeprowadzi symulację wyborów w szkole – pod opieką nauczyciela i ze wsparciem dostarczonych przez Centrum poradników, materiałów oraz wskazówek. Symulacja, podczas której młodzież odda głosy na tych samych kandydatów, co wyborcy przy urnach, odbędzie się 9 maja w szkołach podstawowych, a 14 maja w ponadpodstawowych.
CEO oszacowało, że w najbliższej akcji udział weźmie około 600-700 szkół. Rekrutacja potrwa do 1 marca, ale jeśli szkoły zgłoszą się do 14 lutego, otrzymają przesyłkę z materiałami pomocniczymi.
Z danej szkoły do projektu zgłasza się jeden zespół uczniowski, którego zadaniem jest organizacja szkolnej symulacji wyborów prezydenckich i szkolnej kampanii profrekwencyjnej oraz dodanie relacji z wyborów i kampanii na platformę „Młodzi głosują”. Zgłosić musi się też nauczyciel-koordynator, który ma m.in. przeprowadzić trzy godziny lekcyjne na podstawie specjalnych scenariuszy lekcyjnych przygotowanych przez CEO.
„Zależy nam na tym, żeby to nie była tylko sucha informacja o tym, jakie kompetencje ma prezydent, ale by wokół tego pojawiły się różne dyskusje, zadania grupowe czy podobne aktywności, które faktycznie zainteresują młodzież” – wyjaśnił koordynator.
Przy okazji tegorocznych szkolnych wyborów prezydenckich CEO chce pokazać młodym jak promować ich własne inicjatywy. Jak poinformował Michał Mazur, zespoły uczniowskie w ramach praktycznego zadania będą miały zachęcić rówieśników do udziału w akcji poprzez promowanie aktywnych postaw demokratycznych i obywatelskich – przy pomocy cyfrowych narzędzi, z których korzystają na co dzień, np. social mediów.
„Widzimy taką młodzież, która jest mocno zaangażowana w sprawy obywatelskie, tworzy inicjatywy – nawet w bardzo młodym wieku, dosyć profesjonalne akcje, fundacje czy stowarzyszenia. Jednak jest to tylko pewien wycinek młodego społeczeństwa (…). Jednocześnie dostrzegamy dużą część młodzieży, która odczuwa frustrację (…), że nie jest słuchana przez dorosłych i decydentów politycznych” – zauważył Michał Mazur.
Jak dodał, sporo osób swoje niezadowolenie przekuwa w bezczynność, bo nie wierzy, że ich głos się liczy.
„Młodzi głosują” w polskich szkołach odbywa się od 30 lat. Michał Mazur podkreślił, że akcja jest neutralna politycznie.
„Organizatorzy, koordynatorzy w szkołach i uczniowie, którzy biorą w niej udział w żaden sposób nie przekonują, który kandydat jest najlepszy” – zaznaczył.
Dodał, że poglądy wszystkich kandydatów można zaprezentować podczas debaty.
„Zdarzać je ze sobą na zasadzie merytorycznej dyskusji, a nie jakiejkolwiek agitacji” – powiedział.
Wyniki szkolnych wyborów CEO poda po wyborach ogólnopolskich.
„Dbamy o to, żeby nie wpływać na proces wyborczy” – zaznaczył Michał Mazur.
Jak poinformowało CEO, od 1995 r. w projektach „Młodzi głosują” wzięło udział kilka tysięcy szkół, a ponad 3 miliony uczniów zagłosowało w szkolnych wyborach.
PAP