fot. pixabay.com

Rząd chce przesunięcia rozmów z górnikami

Strona rządowa zawnioskowała o przełożenie dzisiejszych rozmów z górnikami na jutro lub pojutrze. Najbliższe spotkanie negocjacyjne ma być jednym z ostatnich przed osiągnięciem porozumienia.

Negocjowana umowa społeczna będzie regulowała proces likwidacji górnictwa w Polsce. Umowa jest już prawie gotowa. Ostatnio udało się wypracować jedną z najważniejszych kwestii, czyli charakter gwarancji zatrudnienia w kopalniach do emerytury. Ustalenia, łącznie z całym systemem osłon socjalnych, zostaną zapisane w nowelizacji ustawy o górnictwie.

Dziś strona rządowa miała się spotkać ze związkowcami, aby dopracować ostatnie kwestie sporne – dostosowanie poziomu wynagrodzeń do wzrostu cen i kosztów utrzymania oraz dodatkowe zabezpieczenia związane z respektowaniem uzgodnionego harmonogramu zamykania kopalń. Poprzednie dwa spotkania stron, ze względu na koronawirusa, odbyły się online. Podobnie miało być z dzisiejszym. Strona rządowa zawnioskowała jednak o przełożenie rozmów na jutro lub pojutrze.

Jeśli ostatecznie uda się uszczegółowić umowę społeczną, wtedy przyjdzie czas na zaprezentowanie jej organom statutowym poszczególnych central związkowych. Po akceptacji poszczególnych związków, umowa zostanie przekazana do notyfikacji Komisji Europejskiej. Jej zgoda jest jednoznaczna z wejściem porozumienia w życie. Zgodnie z założeniami w 2049 roku zostanie zamknięta ostatnia kopalnia węgla w Polsce.

TV Trwam News

drukuj