Rząd odwiedza poszkodowanych mieszkańców nawałnic

Przedstawiciele rządu odwiedzają miejsca dotknięte w ubiegłym tygodniu przez nawałnice. Wczoraj premier Beata Szydło oraz Minister Środowiska Jan Szyszko i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz udali się m.in. do miejscowości Rytel w woj. pomorskim.  Dziś minister Mariusz Błaszak ma udać się  do woj. wielkopolskiego.

Na wczorajszej konferencji prasowej w Czyczkowach Prezes Rady Ministrów powiedziała, że stan klęski żywiołowej ogłaszany jest na wniosek wojewody, a on stwierdził, że nie ma takiej potrzeby. Beata Szydło mówiła też m.in. o uruchomionej już pomocy finansowej państwa dla osób poszkodowanych i dziękowała za dotychczasową pomoc niesioną zarówno przez zwykłych ludzi, jak i służby.

– Ludzie przyjeżdżają z różnych regionów Polski, przysyłają pomoc, dzwonią – to jest wielka rzecz. Wielki szacunek dla państwa i wielkie podziękowanie. Chcę podziękować strażakom, policji, wojsku i tym wszystkim, którzy na miejscu w tych najbardziej poszkodowanych miejscowościach w woj. kujawsko-pomorskim i woj. wielkopolskim niosą codziennie pomoc, pracują po 24 godz. na dobę i są cały czas z mieszkańcami. Chcę państwa zapewnić, że będą oni do końca – do momentu, aż wszystkie szkody nie zostaną usunięte – akcentowała szefowa rządu.

Od poniedziałku strażacy wraz z wojskiem m.in. usuwają powalone przez nawałnice drzewa z koryta rzeki Brda. Mamy do czynienia z wielką tragedią – wskazywał minister Jan Szyszko.

– Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że jest to wielka tragedia dla miejscowej ludności i wielka tragedia dla leśników. W ciągu czterdziestu paru minut zniknął dorobek kilku pokoleń leśników i miejscowej ludności. Tutaj zostało zniszczonych ponad 40 tys. ha, czyli dwa wielkie nadleśnictwa. W tej chwili jest połamanych i leży tu ponad 8 mln m sześc. drewna. Proszę mi wierzyć, resort i rząd zrobią wszystko, żeby ta katastrofa jak najszybciej została zniwelowana do możliwości spokojnego życia w tych regionach –

Z kolei szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak razem z wiceszefem MON-u Bartoszem Kownackim odwiedzali miejscowości w woj. kujawsko-pomorskim poszkodowane przez nawałnice. Dziś minister Mariusz Błaszak ma udać się  do woj. wielkopolskiego.

Z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych od czwartku strażacy w całym kraju interweniowali ponad 20 tys. razy. W wyniku nawałnic zginęło sześć osób, a 51 zostało rannych, w tym 12 strażaków.

RIRM

drukuj