fot. PAP/Leszek Szymański

Mija termin składania wniosków w konkursie „Rodzina polonijna”

Jeszcze tylko dziś polskie szkoły i placówki działające za granicą mogą składać wnioski w konkursie „Rodzina polonijna”. Nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej ma celu zacieśnianie relacji między uczniami na całym świecie i realizację wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych.

Jednym z przedsięwzięć jest upamiętnienie wydarzeń i osób związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

Do końca 2018 roku w konkursie zostaną wyłonieni najlepsi wnioskodawcy. Chodzi o wspieranie współpracy polskich szkół ze szkołami oraz organizacjami społecznymi zza granicy, prowadzących nauczanie języka polskiego i w języku polskim.

Jak wyjaśnia rzecznik MEN Anna Ostrowska, ministerstwo chce promować ideę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską, ale też ideę współpracy między uczniami, o której mówimy w podstawie programowej.

– Chcemy, aby uczniowie wspólnie realizowali projekty, uczyli się, w jaki sposób mają współpracować, również na forum międzynarodowym tak, aby relacje między uczniami, którzy mieszkają tutaj w Polsce, i tymi, którzy uczą się języka polskiego poza granicami naszego kraju, były mocne, silne i oparte na współpracy – zaznacza Anna Ostrowska.

Przedsięwzięcia edukacyjne mogą być realizowane na wiele sposobów. Wystawy, konkursy, gry interaktywne, quizy wiedzy o niepodległej Polsce czy warsztaty – to tylko kilka z możliwych propozycji.

Środki na realizację projektu będą przekazane w postaci dotacji celowej. Minimalna kwota dofinansowania wyniesie 10 tys. złotych. Łącznie w budżecie na lata 2017/2018 na ten cel przeznaczono 3 mln złotych.

RIRM

drukuj