fot. PAP

MEN opublikowało drugą część „Naszego Elementarza”

MEN opublikowało drugą część „Naszego Elementarza”, rządowego darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów. Jest on dostępny na stronie www.naszelemenatrz.men.gov.pl. Konsultacje społeczne drugiej części potrwają dwa tygodnie – do 7 lipca 2014 r.

Z drugiej części uczniowie pierwszych klas będą korzystać przez kolejne trzy miesiące roku szkolnego: grudzień, styczeń, luty. Z książki pierwszoklasiści będą się uczyć języka polskiego, matematyki, przyrody i wiedzy społecznej.

Poseł Marzena Wróbel podkreśla, że konsultacje społeczne są za krótkie i przypadają na koniec roku szkolnego, gdy nauczyciele nie mają na to czasu. To jest rządowa fikcja opiniowania podręcznika – oceniła polityk.

– W zasadzie ministerstwo kontroluje samo siebie. Tam nie ma możliwości zewnętrznego audytowania tego podręcznika, oceniania go, ponieważ jest on dopuszczony w mocy prawa. Taki zapis znalazł się w zmienionej ustawie o systemie oświaty, a to oznacza, że kontrolować jego zawartość będą wszyscy. W zasadzie oznacza to, że nikt nie będzie czuł się w pełni odpowiedzialny. Pytanie, co z głosami opinii publicznej zrobi ministerstwo? Czas jest zbyt krótki, bo dwa tygodnie to jednak stosunkowo mało, tym bardziej pod koniec roku szkolnego, kiedy nauczyciele są obciążeni innymi pracami – stwierdza poseł Marzena Wróbel.

Przygotowywany na zlecenie MEN darmowy podręcznik będzie się składał z czterech części. Wszystkie części zostaną opublikowane w trakcie wakacji. Podręcznik jest wieloletni. Służyć będzie trzem rocznikom pierwszoklasistów.

Książki, z wyjątkiem podręczników dla klas I-III szkół podstawowych, przygotowywanych na zlecenie MEN, a także materiały ćwiczeniowe będą finansowane z dotacji celowej. Podręczniki będą własnością szkoły, która będzie je wypożyczała uczniom. Szkoły mogą już składać zapotrzebowanie na „Nasz Elementarz”.

RIRM

drukuj