fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

MEN: Procent uczniów przyjętych do szkół średnich jest obecnie wyższy, niż w roku ubiegłym 

Procent uczniów przyjętych do szkół średnich jest obecnie wyższy, niż w roku ubiegłym – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort zaznacza, że „szum”, jaki powstał wokół rekrutacji, jest szumem sztucznym.

W całym kraju trwa rekrutacja do szkół średnich. W miastach wojewódzkich po rekrutacji zasadniczej do szkół dostało się 89 proc. uczniów. W roku ubiegłym na tym samym etapie było to 86 proc.

Obecnie sytuacja najlepiej wygląda w Katowicach, a najgorzej w Rzeszowie. W Warszawie miejsce w szkołach ma już 93 proc. uczniów. Drugi etap rekrutacji rozpocznie się w czwartek. Cały proces przebiega normalnie – zaznaczył minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

– Przejdziemy do drugiego etapu rekrutacji, w którym uczniowie będą już składali dokumenty do tych szkół, w których są wolne miejsca. Tak, jak w pierwszym etapie, będą mieli możliwość odwoływania się od decyzji komisji rekrutacyjnych, ale tym razem będą musieli składać te dokumenty czy kopie do tych szkół, do których chcieliby aplikować. W międzyczasie będą odbywały się także egzaminy sprawnościowe, jeżeli będą to np. szkoły sportowe. A więc, ten mechanizm z pierwszego etapu rekrutacji będzie powtórzony w rekrutacji uzupełniającej – mówił Dariusz Piontkowski.

W tym roku o przyjęcie do szkół ubiega się więcej uczniów niż w latach ubiegłych. Chodzi o dwa roczniki: pierwszy rocznik absolwentów 8-letnich szkół podstawowych i ostatni rocznik gimnazjalistów.

Tzw. podwójny rocznik to efekt reformy edukacji wprowadzonej przez rząd.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj