Nawet 30 tys. nauczycieli straci pracę z końcem wakacji

Już w najbliższym roku szkolnym kilkanaście tysięcy nauczycieli straci pracę, o czym alarmuje Prawo i Sprawiedliwość. Poseł Sławomir Kłosowski były wiceminister edukacji wykazuje, że pracy pozbawionych może zostać nawet 30 tysięcy nauczycieli.

Niepokojące dane przedstawiają także samorządy, z których wyliczeń wynika, że prace straci od 5 do 7 proc. nauczycieli. Likwidacja szkół, ich łączenie i prywatyzacja – to wszystko prowadzi do redukcji miejsc pracy. W związku z tym w większości województw zmniejszona zostanie liczba etatów – apeluje poseł Sławomir Kłosowski. Dodał, że w szczególny sposób to łączenie szkół spowodowało, że tych etatów jest mniej. Poseł zwrócił także uwagę na  prywatyzację szkół, w efekcie którego nauczyciel wychodzi spod tzw. karty nauczyciela czyli ustawy, która go chroni. – poinformował  poseł Sławomir Kłosowski.


Pobierz Pobierz

Najbardziej niepokojące jest to, że najwięcej zwolnień będzie wśród najlepiej opłacanych nauczycieli – czyli tych dyplomowanych. Tym samym poziom nauczania drastycznie spadnie – dodał poseł Kłosowski.

Tylko w samym województwie zachodniopomorskim  prace ma stracić ponad 300 nauczycieli, a ponad 450 osób może mieć zmienione warunki zatrudnienia. Zwolnienia mogą objąć łącznie z pracownikami niepedagogicznymi 355 osób natomiast zmiany w warunkach zatrudnienia nawet 512 osób. Zmiany mają dotyczyć szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Wprowadzane od roku szkolnego 2012/2013 nowe plany nauczania znacznie ograniczą liczbę godzin obowiązkowych zajęć.

Zmiany warunków zatrudnienia w szkołach obejmą także zwolnienia ponad 100 pracowników szkół powiatu stargardzkiego, aż 20 z nich ma stracić pracę. W gminie Darłowo, pracę straci 13 nauczycieli. Likwidowane są tam dwie szkoły podstawowe w Dobiesławiu i Słowinie. W gminie Sławno, problem ze znalezieniem pracy może mieć 6 nauczycieli. Zwolnionych ma być dziewięciu pedagogów.

Na Podlasiu od przyszłego roku szkolnego prace ma stracić ponad 700 nauczycieli – to wynik z danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku. W regionie pracuje 24,8 tys. nauczycieli, zwolnienia będą dotyczyć niecałych 3 proc. zatrudnionych.

Jednym z województw gdzie pozbawionych pracy ma zostać znaczna liczba nauczycieli jest Mazowsze. Tam pracę może stracić ponad 1000 nauczycieli. Również tysiąc może mieć obniżony wymiar zatrudnienia. Największe zwolnienia szykują się w Radomiu. W tym mieście może stracić pracę 113 nauczycieli placówek oświatowo-wychowawczych, a 238 kolejnych – będzie mieć ograniczony etat.

W szkołach planowana jest także redukcja ponad 470 etatów w administracji i obsłudze. Jednak liczba zwolnień w oświacie może się zmienić. Dokładne dane będą znane w drugiej połowie sierpnia.

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl