Gabinety stomatologiczne wracają do szkół

Do szkół powracają gabinety stomatologiczne, natomiast w mniejszych miejscowościach o zdrowe zęby uczniów zadbają stomatolodzy w tzw. dentobusie. TV Trwam udała się do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie  otwarto dwa szkolne gabinety stomatologiczne.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim otwarto jeden z dwóch gabinetów stomatologicznych. Uruchomienie obu kosztowało ostrowski samorząd ponad 300 tys. zł – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

– Od samego początku wiedziałam, że to są dobrze zainwestowane pieniądze, bo to są pieniądze zainwestowane w zdrowie naszych dzieci, w ich zdrowy uśmiech – tłumaczy Beata Klimek.

Gabinety udało się otworzyć dzięki dobrej współpracy samorządu z rządem – wskazuje Dorota Grześkowiak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim.

Miasto zadbało o odpowiednie miejsce i wyposażenie gabinetów, a państwo zagwarantowało kontrakt w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Takich gabinetów w najbliższym czasie ma być więcej – mówi Damian Marciniak z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

– Cały czas współpracujemy z NFZ, żeby zapewnić młodzieży i dzieciom w szkołach leczenie w kontekście stomatologii – zapewnia Damian Marciniak.

Ostrów Wielkopolski walkę z próchnicą rozpoczął już w ubiegłym roku akcją profilaktyczną „Żeby piękny uśmiech mieć – trzeba tylko chcieć” – wskazuje stomatolog Alicja Borowiak.

– W ubiegłym roku, kiedy przebadaliśmy ponad 400 dzieci, okazało się, że 46 proc. tych dzieci ma próchnicę. Czyli wydaje mi się, że jest to duży problem – podkreśla stomatolog.

Alicja Borowiak pracuje w jednym z nowo otwartych gabinetów. Każdego dnia obsługuje nawet do 15 małych pacjentów.

– Na pewno nie jest łatwo leczyć próchnicę i inne schorzenia jamy ustnej u dzieci, ale myślę, że jakoś stopniowo dajemy sobie radę. Uczymy się razem z naszymi pacjentami – wskazuje.

W Wielkopolsce z usług szkolnego dentysty można korzystać w 62 szkołach. Nieco gorzej sytuacja wygląda w innych województwach. Tymczasem z badań wynika, że w naszym kraju ponad 90 proc. dorosłych Polaków ma próchnicę. Chore, zaniedbane zęby mogą być przyczyną wielu poważnych kłopotów zdrowotnych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj