fot. flickr.com

Rośnie odsetek uczniów z nadwagą oraz otyłością

Rośnie odsetek uczniów z nadwagą oraz otyłością – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Nie pomagają ogólnopolskie akcje promujące zdrową żywność ani też szkolne programy. W ciągu ostatnich trzech lat w skontrolowanych placówkach liczba dzieci z nieprawidłową masą ciała wzrosła o ponad pięć procent.

Badania ankietowe zostały przeprowadzone w dwudziestu szkołach publicznych oraz w dziesięciu urzędach gmin w województwach lubelskim, małopolskim, mazowieckim, podlaskim oraz kujawsko-pomorskim. Kontrolę przeprowadzono od września 2016 roku do stycznia tego roku i obejmowała ona poprzedni rok szkolny. Jak się okazuje, promocja zdrowego żywienia oraz działania edukacyjne nie przynoszą wymiernych efektów. Rośnie liczba dzieci z nadwagą lub otyłością. W dziewiętnastu na dwadzieścia skontrolowanych szkół dwadzieścia dwa procent uczniów miało nieprawidłową wagę. W roku szkolnym 2012/2013 odsetek ten wynosił o ponad pięć procent mniej – szesnaście i osiem dziesiątych.

Na zlecenie Najwyższej Izby Kontroli Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie przeprowadziła badanie szkolnych jadłospisów. Spośród piętnastu poddanych analizie żaden nie spełniał w stu procentach norm żywienia. Szkolne posiłki zawierały za dużo białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Do nieprawidłowości dochodzi także w szkolnych sklepikach. Choć od września 2015 roku obowiązuje w nich zakaz sprzedaży niezdrowych produktów, to prawie jedna trzecia skontrolowanych sklepików oferowała taką żywność.

TV Trwam News/RIRM

drukuj