fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

30 proc. pobierających świadczenie „500 plus” przeznaczy pieniądze na edukację dzieci

30 proc. pobierających świadczenie „500 plus” przeznaczy pieniądze na edukację dzieci – tak wnika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Od lipca świadczenie „500 plus” jest wypłacane na każde dziecko. To jeden ze sztandarowych programów Prawa i Sprawiedliwości. 30 proc. beneficjentów przeznaczy dodatkowe pieniądze z „500 plus” na edukację dzieci. To na przykład korepetycje, zakup artykułów szkolnych oraz ubrań do szkoły. 15 proc. pobierających świadczenie zaoszczędzi te środki, co stanowi wyższy odsetek niż wśród ogółu Polaków. W dalszej kolejności fundusze z programu „500 plus” planujemy przeznaczyć na pokrycie bieżących wydatków (9 proc.), rozrywkę (8 proc.) oraz zakup żywności (7 proc.) 6 proc. badanych wskazało, że zamierza w ten sposób sfinansować wyjazd wakacyjny.

Senator PiS Jan Maria Jackowski zaznacza, że Polacy w rozsądny sposób dysponują środkami. – Program Rodzina 500 plus pomógł wielu rodzinom – dodaje polityk.

– Poprawa szczególnie wśród tych rodzin, które wymagały wsparcia finansowego, które mają zwłaszcza dużą liczbę dzieci na utrzymaniu. To także program, który przyniósł efekty ekonomiczne. Nastąpiło ożywienie gospodarcze, również to miało wpływ na rozwój ekonomiczny Polski. […] Jeżeli weźmiemy przykład Francji i przyjrzymy się, ile tam jest instrumentów ze strony państwa zachęcających małżonków do posiadania dzieci, to widzimy, że tych instrumentów powinno być znacznie więcej – wskazuje.

Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj