Nowy portal IPN
IPN uruchomił nowy portal edukacyjny. Dotyczy on poszukiwań miejsc pochówku żołnierzy podziemia niepodległościowego – ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956.
Na portalu można znaleźć sylwetki osób już zidentyfikowanych, mapę Polski z oznaczonymi miejscami poszczególnych ekshumacji, m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Poznaniu, Warszawie oraz opis projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944-1956”. Są tam także materiały fotograficzne i filmowe oraz przegląd informacji medialnych o projekcie.
Na portalu znajduje się też apel IPN i Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie do rodzin więźniów aresztu śledczego na Mokotowie w Warszawie z lat 1948-1956 o pilny kontakt w sprawie przekazywania materiału genetycznego.
– Ten portal będzie podzielony na kilka plansz. Będzie przede wszystkim dostosowany do możliwości nowych mediów, smartphone’ów, tabletów. Będzie podzielony na kilka grup, czyli opis projektu, miejsca, gdzie prowadzone są poszukiwania w całej Polsce oraz ta główna część, czyli odnalezieni. Poniżej będą aktualności, czyli to wszystko, co się dzieje w projekcie, co na ten temat piszą media. Będzie także odniesienie do portalu, który już funkcjonuje w Instytucie, czyli „Śladami zbrodni”. Portal ten pokazuje miejsca kaźni komunistycznych, miejsca komunistycznego terroru w powojennej Polsce – powiedział Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy IPN.Nowy portal Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się na stronie internetowej www.poszukiwania.ipn.gov.pl
RIRM