IPN: Ścieżka dydaktyczna – Śladami Radomskiego Czerwca’76

Miejsca związane z najważniejszymi wydarzeniami Czerwca’76 w Radomiu znajdą się na trasie ścieżki dydaktycznej przygotowanej przez IPN. Tablice pamiątkowe pojawią się m.in. przed wejściem do dawnych Zakładów Metalowych im. gen. Waltera, gdzie rozpoczął się protest.

Instytut Pamięci Narodowej wybrał dziewięć punktów, które znajdą się na ścieżce dydaktycznej „Śladami Radomskiego Czerwca’76”. Umieszczone w nich zostaną tablice pamiątkowe z opisem w języku polskim i angielskim. Ścieżka dydaktyczna ma służyć mieszkańcom Radomia, zwłaszcza uczniom poznającym historię swojego miasta, oraz turystom.

Tablica pojawi się m.in. przed wejściem do dawnych Zakładów Metalowych im. gen. Waltera w Radomiu.

To właśnie tutaj, na wydziale P-6, 25 czerwca 1976 r. o godzinie 6.30 zaczął się protest – podkreśla dr Sebastian Piątkowski z Instytutu Pamięci Narodowej.

Na ścieżce dydaktycznej znajdzie się także punkt docelowy marszu robotników „Waltera”, a także pracowników innych radomskich zakładów, którzy do nich dołączyli. To siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR (obecnie budynek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych), przy ówczesnej ulicy 1 Maja – obecnie 25 Czerwca.

Spalenie tego gmachu przez protestujących to symboliczny moment, którym Radom bardzo silnie wpisał się w historię Polski – zaznacza dr Sebastian Piątkowski.

Wśród wyróżnionych miejsc jest także kamień węgielny pod pomnik upamiętniający wydarzenia radomskiego Czerwca’76.

„Można powiedzieć, że rok 1976 stał się wstępem do dalszych wydarzeń lat osiemdziesiątych. Kosztowały one wiele ofiar, aresztowań, upokorzeń i tortur (zwłaszcza praktykowanych pod nazwą +ścieżek zdrowia+), śmierci (między innymi jednego z sandomierskich duszpasterzy) – poprzez to wszystko torowały drogę ludzkiemu pragnieniu sprawiedliwości. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni” – powiedział Jan Paweł II w kazaniu na lotnisku w Radomiu.

Otwarcie ścieżki odbędzie się w piątek w ramach trwających w Radomiu obchodów 40. rocznicy protestu robotniczego, do którego doszło w tym mieście 25 czerwca 1976 r.

25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście przeciwko planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według badaczy IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl