fot. TV Trwam News

W Gdańsku odbył się I Pomorski Kongres Pamięci Narodowej

„Musimy się na nowo policzyć!” – to hasło legendy Solidarności Anny Walentynowicz przyświecało Pierwszemu Pomorskiemu Kongresowi Pamięci Narodowej. Spotkanie odbyło się w historycznej hali BHP w Gdańsku.

Celem pierwszego pomorskiego Kongresu Pamięci Narodowej jest budowanie wspólnoty – podkreśla prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

W sali BHP w Gdańsku spotkali się m.in. przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji patriotycznych, wolontariusze, animatorzy i organizatorzy wydarzeń promujących historię Polski i Polaków.

– Instytut Pamięci Narodowej chce wspierać te inicjatywy dlatego, że one doprowadziły do zmiany w świadomości społecznej. To dzięki ich aktywności mamy dzisiaj do czynienia z ogromnym zainteresowaniem historią, można powiedzieć, że nawet z „modą” na historię, na dbanie o naszą tożsamość – zauważył dr Jarosław Szarek.

Krzewienie polskiej historii wspiera także „Solidarność” – podkreślał jej szef Piotr Duda.

Związek „Solidarność” to nie tylko sprawy pracownicze – nie tylko walka o prawa pracownicze, ale także walka o naszą historię, o godność narodową, o pamięć historyczną – zaznaczył przewodniczący „S”.

Ksiądz abp Sławoj Leszek Głódź ubolewał, że współcześnie dochodzi do procesu fałszowania historii.

– Trzeba wracać do źródła i ku pamięci, bowiem rzeczywistość tworzą czasy, ludzie i zdarzenia. Opatrzność Boża nie szczędziła nam tych zdarzeń: wielkich, mniejszych, ale także i tragicznych – mówił ks. abp Sławoj Leszek-Głódź, metropolita gdański.

W marcu przyszłego roku w Warszawie odbędzie się także  Ogólnopolski Kongres Pamięci Narodowej.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj