fot. PAP/Rafał Guz

Do Izby Dyscyplinarnej SN trafiło 15 wniosków z IPN-u o uchylenie immunitetów komunistycznym sędziom i prokuratorom

Do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego trafiło 15 wniosków z Instytutu Pamięci Narodowej o uchylenie immunitetów komunistycznym sędziom i prokuratorom.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zbrodniami komunistycznymi są czyny popełnione przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego polegające na stosowaniu represji lub innych form naruszania praw człowieka. Z kolei zbrodnie przeciwko ludzkości definiowane są jako zbrodnie ludobójstwa, a także inne poważne prześladowania z powodu przynależności osób do określonej grupy narodowościowej, politycznej czy religijnej. Takimi sprawami w Polsce zajmuje się pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej.

Do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego śledczy wnioskowali do tej pory w 15 sprawach o uchylenie immunitetów komunistycznym sędziom i prokuratorom. Sprawy pięciu osób zakończyły się prawomocnie. Uchylono immunitety trzech sędziów, w  przypadku dwóch nie było na to zgody. Wnioski obejmują łącznie 32 czyny przypisywane trzem sędziom Sądu Najwyższego, dwóm sędziom sądów powszechnych oraz czterem prokuratorom. Wszystkie te osoby, poza sędzią Sądu Najwyższego, są obecnie w stanie spoczynku.

Immunitet uchylono m.in. sędziemu Remigiuszowi C., który skazał na 3,5 roku więzienia księdza katolickiego za to, że w głoszonych kazaniach publicznie krytykował ustrój PRL i jej naczelne organy. Nie uchylono zaś immunitetu m.in. prok. Andrzejowi Ł. Sąd Najwyższy wskazał, że prokurator ten w okresie stanu wojennego sam brał udział w nielegalnej działalności opozycyjnej.

 

TV Trwam News

drukuj