fot. twitter.com

Zmarł Zbigniew Bielak – żołnierz rzeszowskiej Armii Krajowej

W wieku 93 lat zmarł por. Zbigniew Bielak. Był żołnierzem rzeszowskiego inspektoratu Armii Krajowej – poinformowano w środę na stronie internetowej oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Jak podano, Zbigniew Bielak zmarł we wtorek w wieku 93 lat.

Por. Bielak, ps. Sław, w AK służył od lipca 1942 r. do stycznia 1945. Był łącznikiem, a po przeszkoleniu brał udział w akcjach, których celem były niemieckie samochody wojskowe; razem z kolegami zdobywali broń, amunicję, umundurowanie. Kolportował prasę konspiracyjna.

W lipcu 1944 roku brał udział w akcji „Burza” w podokręgu AK Rzeszów. Uczestniczył m.in. w potyczkach z oddziałami niemieckimi. Jeszcze w trakcie wojny był poszukiwany przez NKWD.

Po wojnie skończył studia na wydziale leśnym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1951-91 pracował w Lasach Państwowych.

Od 1991 r. por. Bielak był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgu podkarpackiego.

Jego pogrzeb odbędzie się w piątek o godz. 12.30 na cmentarzu komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl