fot. stat.gov.pl

GUS: PKB w II kwartale 2019 r. wzrósł o 4,4 proc. rdr 

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale tego roku wzrósł o 4,4 proc. rdr – wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. GUS przypomniał, że w I kwartale wzrost PKB był nieco wyższy i wyniósł 4,7 proc.

Dr Artur Bartoszewicz ocenia, że lekkie obniżenie dynamiki może wynikać z niepewnej sytuacji międzynarodowej. Ekonomista przewiduje jednocześnie, że Polska utrzyma wskaźnik PKB na wysokim poziomie.

Szczególnie w Europie, ale również na świecie, mamy do czynienia z początkiem globalnego gospodarczego kryzysu. Wynika on przede wszystkim z wojny handlowej, która toczy się między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, ale również powoduje go brexit czy same spowolnienie gospodarcze w Unii Europejskiej i u naszego największego partnera handlowego, jakim jest gospodarka niemiecka. To oczywiście może spowodować, że w następnych kwartałach będziemy spodziewali się troszeczkę niższych wzrostów, ale cały czas ta dynamika wzrostu jest bardzo wysoka, ponieważ mówimy tutaj o wartościach powyżej 4 procent. Na poziomie tych 4 proc. – powyżej tej wartości – powinniśmy spokojnie ten rok zakończyć, a to pokazuje, że Polska jest naprawdę silnie rozwijającą się gospodarką, jedną z najszybszych w Europie – podkreśla ekonomista.

GUS podał także, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły rdr o 2,9 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl