fot. Biuro Prasowe Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej

Uroczystość NMP Kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej do Matki Bożej przybyli hierarchowie Kościoła. W południe przed cudownym obrazem modlił się ks. kard. Marian Jaworski, który od wielu lat jest związany z sanktuarium i często podkreśla swoją miłość do tego miejsca i Matki Bożej w kalwaryjskim obrazie. Po południu Msze święte w sanktuarium celebrowali ks. bp Jan Zając i ks. bp Jan Szkodoń, którzy również podzielili się swoim doświadczeniem pielgrzymowania na Kalwarię.

Ks. bp Jan Zając, emerytowany biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej i honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach nakreślił potrzebę pielgrzymowania na Kalwarię nie tylko w dni odświętne, ale też codziennej wędrówki przez kalwarię swojego życia.

Ten dzień jest takim czytelnym znakiem, by być w łączności z tymi, którzy tutaj przybywają jako pielgrzymi, bo na Kalwarię nie idzie się tylko z okazji uroczystości, ale zawsze kiedy jest potrzeba spotkania się z Panem Jezusem i Jego Matką. To nie jest jakieś naśladowanie Jana Pawła II, ale to jest pójście tą drogą, którą wskazał święty papież, który przybywał tu nie tylko jako chłopak, jako dziecko, ale jako ksiądz, biskup, kardynał, jako papież, ponieważ tu jest miejsce, gdzie człowiek odkrywa tajemnicę miłości miłosiernej – pod krzyżem i przy boku Matki Najświętszej – mówił ksiądz biskup.

To jest ten zew, który pochodzi od Boga i od Matki Bożej, żeby tu przychodzić i tu szukać mocy Bożej, tu szukać rozwiązania tych wszystkich problemów, jakie człowieka nurtują, bo życie nasze to jest nieustanna droga krzyżowa – wskazywał duchowny.

 – I te dróżki tutaj mają swoje miejsce i swój czas. Uczą nas żeby nie tylko z okazji uroczystości, ale żeby w jakiś sposób nawet i codziennie szukać tego światła Bożego, żeby ta droga krzyżowa była nie tylko jakimś utrapieniem dla człowieka, ale żeby dźwigając krzyż mieć zawsze ten cel, że idzie się do chwały zmartwychwstania – tak, jak było w życiu Pana Jezusa – akcentował ks. bp Jan Zając.

Emerytowany biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej podkreślał, że Pan Jezus wskazał nam tę drogę, a Matka Boża potwierdza nam swoim życiem, żeby iść za Chrystusem, naszym Odkupicielem.

 – To jest jedyna droga, jaka prowadzi do zjednoczenia z Bogiem. A taki jest nasz cel, żeby odkrywać naszą drogę do Pana Boga, a jeżeli jest to droga krzyżowa, tym bardziej potrzebna jest moc. A na tej drodze musimy również dostrzegać innych ludzi. Jeżeli tu się przybywa to po to żeby nie tylko żeby nabrać tej mocy tutaj na modlitwie, na spotkanie z Bogiem, na Eucharystii i na modlitwie z Matką Bożą, ale żeby napełnić się tą mocą światła, a później dzielić się i iść do drugiego człowieka i wskazywać tę drogę, i pomagać również w tym pielgrzymowaniu do Ojca. Taki jest cel pielgrzymowania tutaj na ziemi nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia jak tylko jesteśmy świadomi naszego wędrowania, naszej pielgrzymki życia – mówił ksiądz biskup.

Ksiądz bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej, podzielił się osobistą drogą do kalwaryjskiego sanktuarium i własnym doświadczeniem Boga w tym miejscu.

W odkryciu Kalwarii od dzieciństwa pomagały mi wspomnienia mojej babci i moich rodziców, którzy jeszcze przed wojną i po wojnie, pociągiem, częściowo pieszo, pielgrzymowali do Kalwarii. Ale tak bezpośrednio, to odkryłem Kalwarię jako kleryk, jako wikariusz w Makowie Podhalańskim (przychodziliśmy tu szczególnie na początku września) no i jako biskup. Taką wielką pomocą w odkryciu Kalwarii był kard. Karol Wojtyła, później papież św. Jan Paweł II. Szczególnie przeżywam Wielki Piątek, ale oczywiście także Wniebowzięcie Matki Bożej. Kiedy rozmawiam z ludźmi – tak podczas Drogi Krzyżowej – przedstawiają mi różne intencje, wtedy coraz bardziej sam staram się być blisko tych tajemnic, o których tak pięknie mówił w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jan Paweł II – ta szczególna jedność Matki i Syna. I w tej jedności próbuję odkrywać swoją jedność z Maryją przy Panu Jezusie na krzyżu. I to co sam przeżywam, myślę, że jest też treścią pielgrzymowania wielu ludzi. Setki, tysiące, w sumie w ciągu lat miliony ludzi. I to jest nadzieja dla mnie, i to jest nadzieja, że to czym żyjemy, czym się dzielimy również jest bogactwem dla naszych bliźnich, dla Kościoła – podkreślał biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej.

o, Tarsycjusz Bukowski OFM, rzecznik prasowy sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej/RIRM

drukuj