fot. PAP/Rafał Guz

Min. P. Naimski: Gaz-System podpisał kontrakt ws. Baltic Pipe z amerykańską firmą, który opiewa na 0,5 miliarda złotych

Polski Gaz – System podpisał umowę z amerykańską firmą Solar Turbines ws. realizacji Baltic Pipe. Kontrakt dotyczy dostawy kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu. Wartość zawartej umowy to ponad pół miliarda złotych.

W uroczystości podpisania dokumentu wziął udział m.in. Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Minister Piotr Naimski zwrócił uwagę, że zawarty kontrakt jest jednym z największych w polskim sektorze gazowym.

To jest rzeczywisty, jak mówimy, kamień milowy na drodze do zbudowania Baltic Pipe. Ten kontrakt, to jest kontrakt, który jest istotny dla całego projektu. Często jest tak, że wydaje się niektórym, iż ten gazociąg, to jest gazociąg pod Bałtykiem i tak naprawdę to jest rzecz najważniejsza. Nie, najważniejsze jest, żeby płynął gaz tą trasą, a żeby on mógł płynąć, to te stacje kompresorowe muszą być zbudowane, a turbiny do nich dostarczone – powiedział Piotr Naimski.

Baltic Pipe zakłada utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Inwestycja umożliwi przesył gazu bezpośrednio ze złóż w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce oraz do odbiorców w sąsiednich krajach. Jego zdolność przesyłowa ma być na poziomie 10 mld metrów sześciennych rocznie. Na Baltic Pipe składa się w sumie pięć głównych komponentów. Jednym z nich jest rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl