fot. twitter.com/PolskaPolicja

Kraków: 200 zarzutów w związku z korupcją w ośrodkach szkolenia strzeleckiego

200 zarzutów postawiła prokuratura czterem osobom zamieszanym w fałszowanie dokumentacji, potwierdzającej odbycie szkoleń w dwóch ośrodkach strzeleckich w Krakowie. Akt oskarżenia w sprawie trafił do sądu, podejrzanym grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.

O zakończeniu policyjnego śledztwa i zarzutach poinformowała w środę PAP oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie podkomisarz Justyna Fil.

Sprawa dotyczy fałszowania dokumentacji związanej z odbyciem szkoleń strzeleckich przez pracowników ochrony. Ochroniarze potrzebowali zaświadczeń o szkoleniu, aby pracować w jednej z krakowskich firm.

W wyniku policyjnego śledztwa prokuratura postawiła czterem osobom 200 zarzutów fałszowania dokumentacji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Grozi im do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Podejrzani to dwaj 64-latkowie i jeden 60-latek z Krakowa oraz 37-letnia kobieta z województwa mazowieckiego. Dwie z tych osób pracowały dla firmy ochroniarskiej z Warszawy, świadczącej wówczas usługi na terenie powiatu krakowskiego. Pozostałe dwie osoby to instruktorzy strzelectwa z Krakowa, którzy działali na zlecenie tej firmy ochroniarskiej z Warszawy. Instruktorzy dodatkowo usłyszeli zarzuty nielegalnego posiadania amunicji.

W celu osiągnięcia korzyści majątkowej podejrzani fałszowali listy szkoleń rzekomo przeprowadzonych dla pracowników ochrony, podrabiając przy tym ich podpisy. Gotowe listy były przedstawiane do rozliczenia w ramach realizowanej umowy w zakresie ochrony osób i mienia. Cały proceder trwał od początku 2016 roku do początku 2018 roku, kiedy to zostało wszczęte postępowanie.

Akt oskarżenia w sprawie trafił do sądu. Do czasu rozprawy prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze, m.in. w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

PAP/RIRM

drukuj