Częstochowa otrzyma prawie 37 mln zł na zabezpieczenia przeciwpowodziowe

Prawie 37 milionów złotych – tyle otrzyma od rządu Częstochowa na zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Prace będą prowadzone m.in. przy Warcie.

Majątek, zdrowie, a nawet życie – w przypadku powodzi stracić można wszystko.

– Mieszkańcy takich dzielnic jak np. Zawodzie patrzą z niepokojem na niebo wtedy, kiedy kłębią się nad Częstochową chmury. Wystarczy jeden większy deszcz i występują natychmiast podtopienia – mówił Artur Warzocha, senator Prawa i Sprawiedliwości, kandydat na prezydenta Częstochowy.

Wspólnie z rządem zamierza stworzyć w mieście zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Prace już ruszyły – zaznaczył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– Przekierowaliśmy już bezpośrednio na ten rok 2 mln zł, aby rozpocząć postępowanie przetargowe i cały proces budowlany – powiedział Marek Gróbarczyk.

Koszt inwestycji będzie znacznie większy.

– Do Częstochowy w ciągu najbliższych lat spłynie 37 mln zł – wskazał Artur Warzocha.

Ogólne prace wokół Warty przepływającej przez Częstochowę mogą wynieść nawet 50 mln zł.

– Warta pełni niezwykle istotną rolę z innej strony. To przecież (…) zasilenie drogi wodnej E70, międzynarodowej, która jest przewidziana do modernizacji – mówił minister Marek Gróbarczyk.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wraz z Wodami Polskimi przygotowuje obecnie program retencji nie tylko dla Częstochowy, ale całego kraju.

TV Trwam News/RIRM

drukuj