fot. PAP/EPA

Sekretarz Generalny NATO: Polska w gronie siedmiu państw Sojuszu, które w ubiegłym roku wydawały na obronność co najmniej 2 proc. PKB

Siedem krajów, w tym Polska, wydawało w 2022 roku na obronność co najmniej 2 proc. PKB. Dane na ten temat zaprezentował dziś Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg. Jednocześnie mówił o kondycji całego Sojuszu i jego odpowiedzi na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie.

Rosyjski prezydent popełnił duży strategiczny błąd, dokonując inwazji na Ukrainę – podkreślił Jens Stoltenberg.

– Spodziewał się, że Kijów padnie w ciągu kilku dni, a cała Ukraina – w ciągu kilku tygodni. Nie docenił jednak żelaznego oporu narodu ukraińskiego. Myślał, że rozbije jedność NATO. Tymczasem sojusznicy są zjednoczeni i zapewniają Ukrainie bezprecedensowe wsparcie. Putin chciał mniej NATO, ale dostał dokładnie coś odwrotnego – więcej NATO. W odpowiedzi na nielegalną wojnę Finlandia i Szwecja zdecydowały się ubiegać o członkostwo w NATO. Podwoi to długość granicy NATO z Rosją – zaznaczył.

– Najważniejsze, żeby oba kraje stały się członkami Sojuszu szybko. Nie jest ważne, czy przystąpią do NATO dokładnie w tym samym momencie – dodał Jens Stoltenberg.

Sekretarz Generalny NATO podkreślił, że od 2014 roku członkowie Sojuszu zwiększają wydatki na obronność, jednak to tempo nadal jest niewystarczające. 

– Idziemy we właściwym kierunku, ale nie tak szybko, jak wymaga tego niebezpieczny świat, w którym żyjemy. W 2022 roku spośród 30 państw Sojuszu tylko siedem osiągnęło cel, jakim jest wydawanie co najmniej 2 proc. PKB na obronność – zwrócił uwagę Jens Stoltenberg.

TV Trwam News

drukuj