PAP/Marcin Obara

Spotkanie premierów Polski i Słowenii

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś w Warszawie z premierem Słowenii, Janezem Janszą. Politycy rozmawiali o sytuacji na Białorusi, działaniach Rosji i wynikających z tego zagrożeniach. Premierzy wezwali Niemcy, by zrezygnowały z Nord Stream 2.

Podczas spotkania premierów Polski i Słowenii rozmawiano o bieżących problemach.

– Polska ma grono wypróbowanych sojuszników i Słowenia zdecydowanie należy do krajów, na których możemy polegać, z którymi bardzo blisko współpracujemy – powiedział Mateusz Morawiecki.

„Mamy w Polsce wielkiego przyjaciela” – mówił Janez Jansza. Premier Słowenii poinformował, że rozmawiał z polskim premierem o państwie prawa.

– Głośno mogę powiedzieć, że Polska jest dla nas krajem, który szanuje zasady państwa prawa. Jest to państwo, które ma dynamiczną oraz ugruntowaną demokrację i bardzo o nią walczyła. Mamy podobne doświadczenia – oznajmił Janez Jansza.

Nie zabrakło tematu dotyczącego pandemii i szczepień. Polska i Słowenia skutecznie domagały się przyspieszenia dystrybucji szczepionek – stwierdził polski premier.

– To kolejny dowód na to, że silna Unia może być silna tylko siłą państw członkowskich, które są świadome swoich interesów, ale także zależności pomiędzy sobą nawzajem oraz we współpracy wypracowujących najlepsze mechanizmy, odpowiedzi na zagrożenia zewnętrzne, szanse po stronie społecznej, gospodarczej, które się pojawiają – zaakcentował Mateusz Morawiecki.

W połowie roku Słowenia obejmie prezydencję w Radzie UE. Wśród priorytetów prezydencji premier Janez Jansza wymienił: przygotowanie Europy na ewentualne zagrożenia – możliwe nowe pandemie, sprawę bezpieczeństwa cybernetycznego oraz rozmowę o przyszłości Europy. Wzmacnianie odporności na cyberataki to jedna z kluczowych kwestii dla przyszłości Europy – dodał Mateusz Morawiecki. Tematem rozmów była też sytuacja we wschodnim sąsiedztwie Unii Europejskiej.

– Wyrażam swoją solidarność z Polską i aktywistami polskimi na Białorusi. Ostro oceniamy i osądzamy to, co się tam dzieje. Martwi nas to, co ma miejsce na Wschodzie, czyli działania Rosji, ponieważ są one niezgodne z międzynarodowymi zasadami – powiedział Janez Jansza.

Premierzy Polski i Słowenii wezwali Niemcy, by zrezygnowały z budowy Nord Stream 2.

– Nord Stream 2 jest niemiecko-rosyjskim projektem, który destabilizuje Europę i zmniejsza jej bezpieczeństwo – podsumował polski premier.

Polska i Słowenia współpracują na różnych polach. Premier Słowenii podkreślał, że pomimo pandemii wymiana gospodarcza Słowenii z Polską rozwija się i utrzymuje na poziomie 2 mld euro. W przyszłości Słowenia planuje pogłębić współpracę z Polską nie tylko w zakresie gospodarki, ale także kultury, wiedzy, nauki i szkolnictwa.

TV Trwam News

drukuj