Polskie dzieci z Syberii na spotkaniu świątecznym z Parą Prezydencką

We wtorek Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Pałacu Prezydenckim z uczniami i nauczycielami ze szkół polskich z Wierszyny i Dunaju na Syberii.

Henryka Jachimowicz, nauczycielka języka polskiego, przedstawiła Parze Prezydenckiej dzieci i opowiedziała o polskich rodzinach ze wsi Wierszyna. Dzieci zadeklamowały wiersze i zaśpiewały kilka piosenek. Podzieliły się również swoimi wrażeniami z wizyty w Krakowie, którą odbyły poprzedniego dnia oraz opowiedziały o planowanej wycieczce do Gdańska.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Pierwsza Dama złożyła Gościom życzenia pełnych ciepła i radości chwil oraz  wszelkiego dobra i pomyślności w 2017 roku. Poprosiła, aby jej pozdrowienia przekazać wszystkim Polakom mieszkającym w Wierszynie.

Na zakończenie spotkania Agata Kornhauser-Duda wspólnie z młodzieżą zaśpiewała kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

Młodzież goszcząca w Pałacu Prezydenckim przyjechała do Polski na Święta Bożego Narodzenia, na zaproszenie Fundacji Edukacja od Pokoleń, która m.in. wspiera i inicjuje działania edukacyjne i oświatowe zmierzające do wychowania młodego pokolenia w duchu patriotyzmu i szacunku dla kultury i historii własnego kraju. Cała grupa gości związana jest z Wierszyną – wsią syberyjską, której mieszkańcy są potomkami  przybyłych w 1910 roku Polaków. We wsi jest szkoła naczelna, w której od wielu lat (z przerwami) nauczany jest język polski jako język ojczysty. Nauką języka polskiego objęci są uczniowie klas II – IV.  Szkoła jest otwarta na podejmowane inicjatywy związane z tradycjami i kulturą polską. Dzieci z Wierszyny, po ukończeniu klasy IV, dowożone są do szkoły średniej w Dundaju, gdzie kontynuują naukę języka polskiego w klasach V – VIII.


[GALERIA] Polskie dzieci z Syberii na spotkaniu świątecznym z Parą Prezydencką fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

prezydent.pl/RIRM

drukuj