fot. PAP/Wojciech Okulnik

Prezydenci Duda i Alijew odsłonili w Baku tablicę poświęconą polskim architektom

Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem odsłonili w Baku tablicę pamiątkową poświęconą polskim architektom, budowniczym azerskiej stolicy.

Prezydenci uroczyście odsłonili też w centrum Baku tabliczkę z nazwą ulicy, która od tej chwili oficjalnie nosi nazwę ul. Polskich Architektów.

Andrzej Duda przebywa z oficjalną wizytą w stolicy Azerbejdżanu. Przed południem spotkał się z prezydentem Alijewem. Podczas oświadczeń dla prasy po rozmowach polski prezydent nawiązał do dorobku polskich budowniczych Baku.

Jak mówił, przed ponad stu laty, gdy Polska znajdowała się pod zaborami, do Azerbejdżanu przybyło i znalazło tam swoje miejsce do życia wielu Polaków, także przedstawicieli polskiej inteligencji, m.in. architektów.

„W Baku jest wiele w jakimś sensie pomników polskiej myśli architektonicznej; wspaniałych budynków sprzed ponad stu lat, które dzisiaj odnowione pięknie wyglądają. Każdy, kto do Baku przyjedzie, może zobaczyć ten wielki polski dorobek” – powiedział.

Andrzej Duda zaznaczył, że „patrząc na piękne, wspaniałe, niezwykle bogate budynki Baku, można tylko z nostalgią pomyśleć, jak piękna była Warszawa przed II wojną światową, zanim Niemcy zniszczyli tę wspaniałą, zabytkową substancję polskiej stolicy”.

„Nie udało się potem po wojnie – przede wszystkim ze względu na ogromne koszty – jej odtworzyć w takim stanie, w jakim była przed II wojną światową. Patrząc na to, co można zobaczyć w Baku, które nie ucierpiało w pożodze wojennej, można tylko otrzeć łzę z oka i powiedzieć po prostu: szkoda” – mówił prezydent.

„Ale cieszę się i bardzo jestem dumny z tego, że chociaż tu, w Baku, można podziwiać ten niezwykły dorobek, jaki pozostawili po sobie polscy architekci, i być dumni z tego, że stolica Azerbejdżanu została upiększona polską ręką” – powiedział Andrzej Duda.

Polscy architekci, m.in. Józef Gosławski czy Kazimierz Skórewicz, na przełomie XIX i XX stulecia byli twórcami wielu reprezentacyjnych bakijskich budynków, takich jak gmach Urzędu Miasta, Pałac Tagijewa czy siedziba Narodowego Banku Azerbejdżanu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl