fot. prezydent.pl

Prezydent podpisał ustawę o bezpłatnym pobycie przy dziecku w szpitalu

Szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów, którzy towarzyszą swoim dzieciom i osobom niepełnosprawnym. Przewiduje to ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Dotychczas prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej dotyczyło jedynie kobiet w warunkach ciąży, porodu i połogu. W innych przypadkach szpital mógł pobierać opłatę za przebywanie w placówce osób bliskich pacjenta. Ministerstwo Zdrowia zwracało uwagę, że przy dłuższym pobycie mogło to stanowić duże obciążenie dla rodziców.

W ocenie posła PiS Tomasza Latosa z sejmowej komisji zdrowia, nowe regulacje będą służyć zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu.

To daje wielki komfort rodzicom w postaci możliwości przebywania razem z dzieckiem w szpitalu, dzieckiem, które wymaga opieki i wsparcia ze strony rodziców. Do tej pory sytuacja wyglądała bardzo różnie. Było tak, że w jednych szpitalach nie było żadnych problemów z pobytem rodzica wraz z dzieckiem, pobytem nieodpłatnym. Natomiast były też sytuację, kiedy niestety były różnego rodzaju utrudnienia. Warto było tą sprawą się zająć, uporządkować to i dobrze, że to zostało zrealizowane – podkreśla poseł Tomasz Latos.

Ustawa wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

RIRM

drukuj