By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34924036

Prezydent A. Duda: Zmiana Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce jest sprawą pilną

Mam wątpliwości co do rzeczywistych kwalifikacji Adama Bodnara do tego, aby kiedykolwiek mógł pełnić funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich – powiedział dziś prezydent Andrzej Duda. Dodał, że zmiana RPO w Polsce jest sprawą pilną.

Dziś odbyła się konferencja prezydenta Andrzeja Dudy i prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, która rozpoczęła oficjalną wizytę w Polsce. Podczas konferencji prezydent Andrzej Duda został zapytany przez estońskiego dziennikarza o wypowiedzi polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który ostrzegał Unię Europejską, że jeśli ta „nie będzie działać bardziej zdecydowanie, to Polska będzie schodziła ze ścieżki demokracji”.

Andrzej Duda, odpowiadając na pytanie, przypomniał, że w poniedziałek w Polsce obchodziliśmy 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja, jaka jest „wspólnym dziedzictwem narodów, które wtedy stanowiły wielką wspólną Rzeczpospolitą”.

„Śmiało można mówić, że tradycja demokracji, parlamentaryzmu, wolności, a przede wszystkim rządów prawa w Polsce i w innych krajach dzisiaj Europy Środkowej, takich jak Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina czy Mołdawia, bo także ona była częścią Rzeczypospolitej w sensie terytorialnym, to tradycja, która jest absolutnie jedną z najdłuższych w Europie. Naprawdę wiemy, co to znaczy praworządność” – odpowiedział prezydent.

„Jeżeli dzisiaj Rzecznik Praw Obywatelskich, wybrany dwie kadencje temu przez parlament RP, wygłasza wobec wspólnoty międzynarodowej opinie na temat swojego kraju niepoparte żadnymi obiektywnymi faktami, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, a stanowią jakieś element walki politycznej, (…) to muszę powiedzieć, że mam wątpliwości co do jego rzeczywistych kwalifikacji do tego, aby kiedykolwiek tę funkcję mógł pełnić” – dodał.

Ocenił, że Polska jest krajem, „w którym odbywają się absolutnie niekwestionowane demokratyczne wybory i w ramach tych wyborów od lat jest wybierany polski Sejm, polski Senat, polski prezydent, a także władze lokalne i regionalne”.

„W związku z powyższym pan Adam Bodnar, głosząc takie ogólne hasła, które w moim przekonaniu są po prostu antypolskie i z punktu widzenia polskiego antypaństwowe, nie podaje żadnych konkretnych faktów, które pozwalałyby mu tego typu tezy przedstawiać; tym bardziej bolesne dla mnie jako prezydenta Rzeczypospolitej jest to, że pozwala sobie przedstawiać je na forum międzynarodowym, co niestety wystawia mu bardzo złe świadectwo i pokazuje, że zmiana RPO w Polsce jest sprawą pilną” – podkreślił prezydent.

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl