fot. PAP/Michał Zieliński

D. Piontkowski: Dalszy rozwój gospodarczy i społeczny wymaga zgodnej współpracy władz

Dalszy rozwój gospodarczy i społeczny Polski wymaga zgodnej współpracy władz; taką współpracę może zapewnić tylko reelekcja prezydenta Andrzeja Dudy – uważa minister edukacji Dariusz Piontkowski.

W Sokółce (Podlaskie) odbył się w sobotę wiec poparcia kandydatury Andrzeja Dudy, który z powodu pandemii koronawirusa ograniczył się w praktyce do konferencji prasowej samorządowców i polityków Prawa i Sprawiedliwości z regionu.

Szef MEN i podlaskich struktur PiS Dariusz Piontkowski mówił, że Andrzej Duda w czasie swojej kadencji „potrafił doprowadzić do tego, we współpracy z rządem i większością sejmową, że Polska zaczyna odgrywać coraz większą rolę”.

W jego ocenie, to prezydent „w dużej mierze” przyczynił się do rozwoju gospodarczego kraju; mówił o współpracy rządu z prezydentem przy takich inicjatywach, jak ustawy uszczelniające system podatkowy, wymieniał programy społeczne, takie jak 500 plus, wyprawkę szkolną czy powrót do wcześniejszego wieku emerytalnego.

„Pokazał w ciągu tych pięciu lat, że można mu zaufać. Gdy coś głosi w kampanii wyborczej, to nie po to tylko i wyłącznie, żeby zdobyć głosy, zdobyć przychylność, ale by realizować to potem w trakcie swojej kadencji” – mówił Dariusz Piontkowski o Andrzeju Dudzie.

Przekonywał, że potrzebna jest jego kolejna kadencja, bo „nie udało się jeszcze Polski całkowicie zmienić”.

„Mamy dalsze plany, które doprowadzą do tego, że Polska będzie jeszcze lepiej rozwijającym się krajem, a Polakom będzie się po prostu żyło jeszcze lepiej” – zapewniał minister edukacji.

Zastrzegł jednak, że do tego potrzebna jest „zgodna współpraca” najwyższych władz państwowych, w tym prezydenta RP, który jednak – zaznaczył – bez poparcia większości sejmowej „nie może zbyt wiele zrobić”.

„Może natomiast być szkodnikiem i obawiamy się, że większość kandydatów +totalnej opozycji+, jeżeli mogłaby zdobyć większość, to doprowadziłaby do tego, że w praktyce mogłoby dojść do paraliżu funkcjonowania państwa” – mówił w Sokółce szef MEN.

W jego ocenie, widać to już na przykładzie Senatu.

„Obawiamy się, że podobnie mogłoby być przy zwycięstwie któregoś z kandydatów +totalnej opozycji+. Dlatego wyraźnie mówimy Polakom, że dalszy rozwój gospodarczy i społeczny Polski wymaga zgody na szczytach władzy. Wymaga zgodnej współpracy rządu, większości sejmowej i prezydenta. Pan Andrzej Duda gwarantuje taką zgodę, gwarantuje dalszy rozwój Polski” – powiedział Dariusz Piontkowski.

W konferencji wzięli udział również m.in. starosta sokólski Piotr Rećko i podlaski senator PiS Mariusz Gromko.

PAP

drukuj