fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prezydent RP: W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości jednocześnie 25 wielkich postaci RP otrzyma najwyższe odznaczenie – Order Orła Białego

Jednocześnie 25 wielkich zasłużonych ludzi Rzeczypospolitej otrzyma najwyższe odznaczenie jakie mamy w naszym kraju i w jakimś sensie najpiękniejsze, najgodniejsze, a zarazem najstarsze – Order Orła Białego – powiedział w czwartkowym programie „Rozmowy Niedokończone” na antenie TV Trwam i Radia Maryja prezydent RP Andrzej Duda.

Polska ma wielu bohaterów narodowych. W czasie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości niektóre z tych osób otrzymają przepiękne odznaczenia, odznaczenie Orła Białego, po raz pierwszy w historii przyznane pośmiertnie i po raz pierwszy w historii Polski przyznane tak wielu osobom.

– Jednocześnie 25 wielkich zasłużonych ludzi Rzeczpospolitej otrzyma to najwyższe odznaczenie jakie mamy w naszym kraju i w jakimś sensie najpiękniejsze i najgodniejsze, a zarazem najstarsze – Order Orła Białego. Przez rok kapituła pracowała nad doborem tych postaci – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP zwrócił uwagę, że do tej pory te osoby nie otrzymały odznaczenia, choć są bardzo znane z kart historii Polski.

– Choćby Ignacy Daszyński nie miał do tej pory Orderu Orła Białego. Władysław Reymont też nie miał do tej pory Orderu Orła Białego. Maria Skłodowska-Curie też nie miała Orderu Orła Białego, czy Maciej Rataj. Cieszę się, że będziemy mogli te odznaczenia przyznać. Wśród tych osób jest także wielka postać polskiego Kościoła. Mam nadzieję, że poprzez tę postać zasługi Kościoła dla odzyskania niepodległości, dla rozwoju niepodległego państwa, dla wyjścia naszego kraju już na pełną dzisiejszą wolność, niepodległość, suwerenność, z ciemności komunizmu, że to będzie pewne dziękczynienie ze strony państwa. Myślę o księdzu arcybiskupie Antonim Baraniaku. Wielkiej postaci polskiego Kościoła – podkreślił prezydent RP.

– Znawcy jego biografii i historii mówią, że niewykluczone, że właśnie jego niezłomnej postawie i jego bohaterstwu, odwadze i temu, że umiał znieść straszliwe cierpienia – przez długi czas, więziony przez komunistów, torturowany, torturowany przez nich – zawdzięczamy to, że polski Kościół przetrwał. Gdyby zgodził się na to, czego żądali komuniści, na pomówienie ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego to, kto wie, jak potoczyłyby się losy polskiego Kościoła i kto wie, jakby się potoczyły także i losy Polski. To wielka postać i cieszę się, że przypada mi ten zaszczyt, że mogłem takich ludzi, tymi Orderami Orła Białego uhonorować, uhonorować ich pamięć – zauważył prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj