Węgry. W Szombathely stanął pomnik św. Jana Pawła II

Pomnik z brązu przedstawiający św. Jana Pawła II został w środę odsłonięty w mieście Szombathely na zachodzie Węgier przy granicy z Austrią – poinformowała agencja MTI.

Pomnik przedstawiający polskiego papieża, który prawą rękę opiera na pastorale, a lewą podnosi w geście błogosławieństwa, został zaprojektowany przez miejscowego artystę Gabora Veresa. Ustawiono go na placu przed kościołem salezjańskim.

Burmistrz Szombathely Tivadar Puskas podkreślił na uroczystości odsłonięcia pomnika, że św. Jan Paweł II był kluczową postacią swej epoki, a jego działania zapisały się zarówno w historii Kościoła, jak i polityki.

„Postawienie pomnika to przesłanie dla przyszłości i teraźniejszości(…) w ten sposób komunikujemy, że patrzymy na św. papieża Jana Pawła II i że wszystko, co reprezentował, jest zgodne z naszym sposobem myślenia i naszymi ideałami” – oświadczył Puskas.

Inicjatywa postawienia pomnika wyszła od radnego z ramienia rządzącego Fideszu, Ferenca Lendvaiego, który w ubiegłym roku z własnego wynagrodzenia przeznaczył na ten cel 500 tys. ft. Rada miasta poparła jego propozycję i samorząd rozpisał przetarg na projekt pomnika.

Puskas przypomniał, że św. Jan Paweł II był 19 sierpnia 1991 r. w Szombathely, gdzie na miejscowym lotnisku odprawił Mszę św. dla tysięcy osób. Ponownie odwiedził Węgry w 1996 r. z okazji 1000. rocznicy założenia opactwa benedyktyńskiego w Pannonhalma na północnym zachodzie kraju.

Na zakończenie środowej uroczystości pomnik został poświęcony i złożono pod nim wieńce oraz kwiaty.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl