fot. PAP/Art Service 2

Premier Viktor Orban: połączenia z Polską podstawowym interesem Węgier

Połączenie Węgier z Polską przez Słowację m.in. szlakami transportowymi jest podstawowym interesem naszego kraju – oświadczył premier Viktor Orban w Radiu Kossuth.

Viktor Orban powiedział, że Polskę i Węgry należy połączyć siecią o jak największej przepustowości rurociągów, linii energetycznych i szlaków transportowych.

„Podstawowym interesem gospodarczym Węgier jest połączenie z Polską bezpośrednio przez Słowację” – zaznaczył.

Jak podkreślił Węgry jako jedyne w Grupie Wyszehradzkiej sąsiadują tylko z jednym krajem V4 – Słowacją.

„Słowacja łączy część południową Europy Środkowej, do której my też należymy, z częścią północną. Odgrywa więc rolę strategiczną. Polska natomiast ma ciężar kapitałowy, gdyż jest to 40-milionowy kraj” – zaznaczył Viktor Orban.

Podkreślił, że aby połączyć Polskę z Węgrami, potrzebne są autostrady. Zwrócił uwagę, że do końca roku gotowy będzie odcinek autostrady z Węgier do słowackich Koszyc, ale stamtąd „jeszcze daleko do Polski”.

„W interesie Europy Środkowej jest powstanie połączeń północ-południe. My, Węgrzy, musimy dotrzeć do 40-milionowego rynku polskiego, oni też chcą mieć dostęp do Węgier i stamtąd na Bałkany. Budowa tych szlaków to kwestia naszego sukcesu gospodarczego i poziomu życia” – ocenił.

Viktor Orban wyraził przekonanie, że współpraca środkowoeuropejska ma silną składową gospodarczą i jeśli takie połączenia powstaną, to „wszyscy na tym lepiej wyjdziemy i wszyscy będziemy bogatsi. Otworzy się przed nami wszystkimi więcej gospodarczych możliwości”.

„Ale warunkiem jest jak najszybsze połączenie Węgier z Polską w jak największej ilości punktów” – zastrzegł.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl