fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Min. M. Maląg o sytuacji gospodarczej w Polsce: Patrzymy w przyszłość z optymizmem

Na ratowanie gospodarki od początku pandemii polski rząd przekazał ponad 185 mld złotych. W ten sposób udało się uratować 6,5 mln miejsc pracy. „Patrzymy w przyszłość z optymizmem” – mówi minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Przedstawiciele rządu wraz z prezes ZUS podsumowali działania na rzecz wsparcia gospodarki w dobie koronawirusa. Dwa najważniejsze cele to ochrona miejsc pracy oraz zachowanie płynności finansowej polskich firm.

Od marca 2020 r. prowadzone są rozmowy z ponad 40 branżami. W ramach odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców wprowadzono kilka tarcz antykryzysowych, tarcze finansowe oraz branżowe. Jako najważniejsze formy wsparcia można wskazać zwolnienie ze składek ZUS. Tylko w ubiegłym roku z tego tytułu polskie firmy zaoszczędziły 13,5 mld złotych. Kolejną formę pomocy stanowi świadczenie postojowe dla ponad 2 mln osób na kwotę 5 mld 200 tys. zł.

Wskaźniki podawane przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że wspomniane działania realnie działają – mówi minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

To szybkie, skuteczne wsparcie, które przede wszystkim miało uratować miejsca pracy. (…) Miało się to przyczynić do tego, żebyśmy przede wszystkim zadbali o rodziny, ale i o gospodarkę. Rynek pracy jest odzwierciedleniem tego, czy przekazywane przez nas wsparcie dla przedsiębiorców na ratowanie miejsc pracy jest skuteczne – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Nowe narzędzia mające dodatkowo wesprzeć gospodarkę to Krajowy Plan Odbudowy oraz Nowy Polski Ład, który ma zostać ogłoszony najpóźniej na początku marca.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl