fot. PAP/DPA

Min. M. Maląg: Blisko 1,5 mld zł przekazano emerytom i rencistom w ramach trzynastej emerytury

Prawie 1,5 mld zł w ramach trzynastej emerytury przekazano już emerytom i rencistom – powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

1 kwietnia ruszyły wypłaty trzynastych emerytur – mówiła Marlena Maląg, która była gościem programu Kronika w TVP 3 Szczecin.

„Planowane jest 12 mld zł, które trafi w kwietniu do około 10 mln emerytów i rencistów. Do tej pory zostało przekazanych prawie 1,5 mld (zł) środków dla emerytów i rencistów” – powiedziała min. Maląg.

Jej zdaniem, trzynasta emerytura ma obecnie nowy wymiar.

„Jest wsparciem dla naszych seniorów i podziękowaniem, ale w obecnej sytuacji gospodarczej, w której jesteśmy, w tej trudnej sytuacji związanej z pandemią jest to też wzmocnienie naszego rynku, bo nasi emeryci i renciści te pieniądze będą też wydawali, a więc będą one siłą dla naszej gospodarki w pewnym stopniu” – dodała Marlena Maląg.

Minister poinformowała, że wypłatę trzynastej emerytury realizuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych razem ze świadczeniem emerytalnym.

„W dniu kiedy dostajemy emeryturę, czy rentę są one zwiększone o to świadczenie, czyli trzynastą emeryturę” – powiedziała.

Jak dodała, „nie trzeba składać żadnych wniosków, nie trzeba się denerwować; wszystko zabezpiecza Zakład Ubezpieczeń Społecznych”.

Min. Maląg przypomniała także, że trzynasta emerytura „jest wolna od egzekucji, a więc jeżeli jesteśmy w trudnej sytuacji, a czasami tak też się zdarza to komornik tego świadczenia nie może zająć”.

PAP

drukuj