fot. sxc.hu

Trwają wypłaty tzw. trzynastej emerytury

Trwają wypłaty tzw. trzynastej emerytury. Świadczenie w wysokości 1200 zł brutto trafi w sumie do blisko 10 mln osób. Łączny koszt to ponad 11 mld złotych. Trzynasta emerytura jest wypłacana z urzędu. Oznacza to, że nie trzeba składać o nią żadnego wniosku. Co istotne nie podlega ona zajęciom komorniczym.

W Wielkopolsce świadczenie trafi do ok. 700 tys. osób. Marlena Nowicka, rzecznik wielkopolskiego oddziału ZUS tłumaczy, jakie osoby są uprawnione do tzw. trzynastki.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę trzynastych emerytur od 1 kwietnia. Wszystkie osoby, które pobierają: emerytury, renty, zasiłki i świadczenia rehabilitacyjne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne a także rodzicielskie świadczenia uzupełniające i nie mają z powodu zbyt wysokich dodatkowych dochodów tego świadczenia zawieszonego, otrzymają w kwietniowym terminie płatności razem ze swoim świadczeniem również trzynastą emeryturę. Oceniamy, że łącznie tych świadczeń w Wielkopolsce powinno być wypłaconych ok. 700 tysięcy – podkreśla Marlena Nowicka.  

Zgodnie z harmonogramem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przelewy z trzynastymi emeryturami zostaną zrealizowane jeszcze 20 i 25 kwietnia.

Świadczenie otrzymają także ci, którzy nie maja konta w banku, a którym co miesiąc emeryturę i rentę przynosi listonosz. Poczta Polska przygotowała w tym celu bezpieczne koperty, które doręczy pod wskazany adres.

RIRM

drukuj