fot. PAP/EPA

USA: 562 nowe ofiary śmiertelne w stanie Nowy Jork

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował w piątek, że w ciągu ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła o 562, do 2935. Był to największy bilans dobowy ofiar śmiertelnych w tym stanie od początku epidemii – powiedział Cuomo.

W ciągu ostatnich 24 godzin zdiagnozowano też blisko 10,5 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W szpitalach leczonych jest blisko 15 tys. osób chorych na Covid-19.

W sumie liczba potwierdzonych przypadków zainfekowania wirusem w stanie Nowy Jork wynosi 102 863.

Andrew Cuomo powiedział, że nowojorskie szpitale zostały de facto przekształcone w oddziały intensywnej terapii dla chorych na Covid-19.

Gubernator ostrzegł, że w najbliższych dni ludzie zaczną umierać z powodu braku respiratorów w szpitalach i zaapelował o przysyłanie personelu medycznego i innej pomocy z całego kraju.

Poinformował też, że podpisał zarządzenie, na mocy którego stan będzie przejmował respiratory i inny nieodzowny sprzęt medyczny od wszystkich nowojorskich szpitali prywatnych i instytucji, aby uzupełnić braki w placówkach, w których leczeni są chorzy na Covid-19.

„Nie pozwolę na to, by ludzie umierali, podczas gdy gdzieś indziej w naszym stanie jest kilkaset respiratorów” – dodał.

We wtorek „New York Times” podał, że 45 proc. zgonów z powodu koronawirusa przypada w USA na stan Nowy Jork.

PAP

drukuj