fot. PAP/Paweł Supernak

Eksperci NBP: Rozwój koronawirusa w Polsce może negatywnie wpłynąć na gospodarkę i obniżyć wzrost PKB

Eksperci Narodowego Banku Polskiego uważają, że rozwój koronawirusa w Polsce może negatywnie wpłynąć na naszą gospodarkę i obniżyć ścieżkę wzrostu PKB.

Według wcześniejszych prognoz produkt krajowy brutto miał w tym roku wynieść 3,2 proc., a w przyszłym 3,1 proc. Bank Centralny obawia się, że tempo może ukształtować się poniżej tego poziomu. Zdaniem ekspertów dynamika wzrostu PKB może zwolnić nawet do 1 proc. Za sprawą koronawirusa ma ucierpieć sektor przemysłowy.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego uważa, że dotkniętych obszarów jest więcej.

– To są bez wątpienia rynki finansowe, które jako najbardziej płynne, najbardziej wrażliwe na informacje są też najbardziej podatne na elementy paniki, z którą mamy do czynienia w ostatnich dniach na giełdach na całym świecie. To jest branża transportowa. To jest branża surowcowa, bo obie są ze sobą nierozerwalnie związane. To jest branża turystyczna. Z tych może nie strategicznie ważnych dla gospodarek, ale też istotnych można wymienić branżę rozrywkową. Przemysł, jak mówią analitycy NBP również ucierpi, a to dlatego, że jest ściśle powiązany z gospodarką chińską – wskazuje dr Marian Szołucha.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju obniżyła szacunki globalnego wzrostu PKB w 2020 r. do 2,4 proc. Wcześniej zakładano, że wyniesie on 2,9 procent.

RIRM

drukuj