fot. pixabay.com

Hiszpańskie media: długi publiczne wielu państw strefy euro przekraczają ich PKB

Największy dług publiczny w UE mają: Grecja – 182 proc. w stosunku do PKB, Włochy – 150 proc., Portugalia – 123 proc., Hiszpania – 116,1 proc. – podały w piątek hiszpańskie media, przypominając, że Komisja Europejska zaleca „konsolidację fiskalną”, co oznacza podwyższenie podatków lub zredukowanie wydatków budżetowych.

Wielkość zadłużenia jeszcze dwóch innych krajów członkowskich UE przekroczyła ich PKB – Francji (113 proc.) oraz Belgii (108 proc.) Zgodnie z kryteriami unijnymi poziom długu publicznego nie powinien przekroczyć progu 60 proc. PKB.

Hiszpański dług publiczny przekroczył we wrześniu 1,5 bln euro, a w 2023 r. dodatkowo zwiększy się o 70 mld euro – zapowiedział w czwartek sekretarz generalny skarbu państwa Carlos Cuerpo. Dodatkowo odsetki, jakie państwo będzie musiało zapłacić inwestorom decydującym się na zakupienie obligacji, będą znacznie wyższe niż w ubiegłym roku. Koszt emisji długu „będzie dalej rósł” w 2023 r. – podkreślił Cuerpo.

Kolejnym tegorocznym wyzwaniem jest zakończenie skupu długów przez Europejski Bank Centralny, który w ostatnich latach stał się głównym posiadaczem hiszpańskich obligacji – 33,4 proc. Bank europejski od lipca nie skupuje nowych rządowych obligacji państw. Cuerpo wyraził przekonanie, że nowi inwestorzy stopniowo zastąpią EBC, i wskazał, że od sierpnia do listopada ub. r. EBC zmniejszył saldo hiszpańskich obligacji „bez gwałtownego wzrostu premii za ryzyko”.

„Rynek rozumie, że zdolność i gotowość Hiszpanii do wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych pozostaje nienaruszona pomimo sytuacji międzynarodowej” – powiedział sekretarz generalny skarbu państwa.

KE ostrzegła Hiszpanię przed wysokim zadłużeniem i zaleciła podjęcie „konsolidacji fiskalnej”, co oznacza podwyższenie podatków lub zredukowanie wydatków, a także inwestycje i reformy, w tym reformę systemu emerytalnego.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl