fot. PAP/EPA

Hiszpania: Pierwsza ofiara śmiertelna erupcji wulkanu na La Palmie

70-letni mężczyzna zginął na terenie zajętym przez stygnącą lawę w sobotę na kanaryjskiej wyspie La Palma, gdzie od 19 września trwa erupcja wulkanu Cumbre Vieja. To pierwsza ofiara śmiertelna kataklizmu.

W sobotnim komunikacie władze hiszpańskiej wyspy potwierdziły, że zgon nastąpił w miejscu, gdzie wciąż obowiązywał zakaz wstępu wprowadzony ze względów bezpieczeństwa.

Według dziennika „Canarias 7” mężczyzna zginął tragicznie podczas oczyszczania terenu swojej posesji z wulkanicznego popiołu. Ze wstępnych oględzin miejsca tragedii wynika, że ofiara zdarzenia spadła z dużej wysokości po tym, jak zawalił się pod nią dach budynku mieszkalnego.

Regionalna gazeta w swoim wydaniu online wskazała, że od wczesnych godzin porannych nasiliła się aktywność sejsmiczna wulkanu, a w jego rejonie zanotowało ponad 50 trzęsień ziemi. Najsilniejsze z nich miało magnitudę 5 stopni w skali Richtera.

Z szacunków rządu wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich wynika, że wskutek wybuchu Cumbre Vieja do sobotniego popołudnia konieczna była w sumie ewakuacja ponad 8000 mieszkańców południowej części La Palmy.

Erupcja wulkanu i wyciek magmy doprowadziły do zniszczenia na wyspie ponad 2500 budynków oraz zalania przez lawę 1000 hektarów terenu, z których 280 ha to obszary uprawne.

PAP

drukuj