fot. flickr.com

Min. M. Maląg: Pomoc finansowa dla osób niepełnoprawnych stale rośnie

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zorganizowało konferencję prasową, podczas której przewodnicząca tego resortu wskazała, że „pomoc finansowa dla osób niepełnoprawnych stale rośnie”.

3 grudnia został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku.

Minister rodziny Marlena Maląg przedstawiła działania rządu na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Jak wskazała, opierają się one na trzech filarach: długofalowym i kompleksowym wsparciu instytucjonalnym, waloryzowaniu świadczeń oraz szerokiej dostępności usług i programów, które mają aktywizować zawodowo i społecznie.

Programy dla osób z niepełnosprawnością to ustawa Dostępność plus. Ważną rzeczą jest też Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych – powiedziała Marlena Maląg.

Jeżeli chodzi o rok 2019, to mamy 20 mld złotych, które trafi z różnych źródeł do osób niepełnosprawnych. Kolejne plany na kolejny rok to ponad 27 mld złotych. Nie pieniądze są najważniejsze, a ludzie, którym pomagamy, których wspieramy. Przede wszystkim należy przypomnieć ustawę o dostępności, która naznacza pewne kierunki działania, ale także Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, w ramach którego działają programy wspierające osoby niepełnosprawne. Można przytoczyć tutaj m.in. asystenta osoby niepełnosprawnej czy zapewnianie opieki osobom niesamodzielnym – zaznaczyła Marlena Maląg.

Resort rodziny przypomina także o stałym waloryzowaniu świadczeń dla niepełnosprawnych. W ramach realizacji świadczeń dla osób niesamodzielnych złożono dotychczas ponad 600 tys. wniosków. Prawie 300 tys. świadczeń zostało już wypłaconych.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj