Syria: konwój ONZ z pomocą humanitarną nie wjedzie w niedzielę do Wschodniej Ghuty

Konwój wiozący pomoc od ONZ i innych agencji humanitarnych nie wjedzie w niedzielę, jak planowano, na terytorium Wschodniej Ghuty – poinformował przedstawiciel ONZ w Syrii.

„Konwój nie jest w stanie wjechać dzisiaj do Wschodniej Ghuty” – powiedział. Dodał, że „gdy tylko pozwolą na to warunki, zarówno ONZ jak jej partnerzy są w gotowości do udzielenia tak bardzo oczekiwanej tam pomocy”.

Według ONZ konwój 40 ciężarówek miał jechać do Dumy we Wschodniej Ghucie, enklawie oblężonej przez syryjskie siły rządowe na wschód od Damaszku, gdzie 400 tysięcy ludzi oczekuje na żywność, lekarstwa i inną pomoc humanitarną. W połowie lutego jedynie jeden mały konwój z dostawami dla 7200 ludzi dostał zgodę na wjazd na ten teren.

We Wschodniej Ghucie syryjskie siły rządowe kontynuują ataki na tę kontrolowaną przez rebeliantów enklawę. Została ona w 2017 roku została włączona do wyznaczonych przez Rosję, Turcję i Iran stref deeskalacji, jednak nie zapewniło to bezpieczeństwa cywilom.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w ubiegłym tygodniu rezolucję, w której zażądała ustanowienia „bez zwłoki” 30-dniowego rozejmu w Syrii. Siły syryjskie i rosyjskie wciąż wywierają jednak wojskową presję na enklawę.

PAP/RIRM

drukuj