Rodzice dzieci niepełnosprawnych z większym świadczeniem

Od nowego roku świadczenie pielęgnacyjne przysługujące rodzicom, którzy rezygnują z pracy, by opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi do 18 roku życia (lub 25, jeśli dziecko się uczy), wzrosło o 100 zł, czyli do 1300 zł miesięcznie.

Od 2017 r. wysokość świadczenia ma być corocznie waloryzowana.

Zadowolenia z realizacji postulatu rodziców nie kryje Iwona Hartwich, matka niepełnosprawnego Kuby. Rodzice liczą na to, że nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie prowadził dialog nt. sytuacji rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni dlatego, że pomogliśmy w Polsce 104 tys. rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Te rodziny dzisiaj naprawdę mogą żyć godniej, i powiem tak: to był jeden postulat z czternastu. I tak naprawdę poprzedni rząd zaprosił nas do rozmów, i przez rok jeździliśmy na tzw. „podstoliki”, a zostaliśmy tam oszukani i byliśmy dalej zwodzeni. Dziś mamy zrealizowany jeden postulat, kolejne czekają. Jesteśmy w trakcie oczekiwania na spotkania z minister Rafalską – minister pracy, ponieważ liczymy na to, że będziemy dalej rozwiązywać te problemy. Bo to nie jest tylko świadczenie pielęgnacyjne – mówi Iwona Hartwich.

Podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego wywalczyli rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, którzy protestowali w Sejmie. Wówczas wynosiło ono 620 zł (520 zł świadczenia i 100 zł dodatku z rządowego programu).

Rząd PO-PSL zapowiadał stopniowe podwyższenie tej kwoty, aż do kwoty minimalnego wynagrodzenia, jednak protest przyspieszył decyzje w tej sprawie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl