fot. flickr.com

IS w wideo z egzekucją grozi atakami w Wielkiej Brytanii

Islamiści z Państwa Islamskiego (IS) opublikowali film, w którym pokazują egzekucję 5 mężczyzn nazywanych przez dżihadystów brytyjskimi szpiegami oraz grożą atakami w Wielkiej Brytanii – poinformował w niedzielę portal BBC.

W 10-minutowym filmie zamaskowany mężczyzna z bronią w ręku mówi po angielsku, że ma wiadomość dla brytyjskiego premiera Davida Camerona. „Tylko idiota odważyłby się prowadzić wojnę przeciw krainie, gdzie króluje prawo Allaha” i gdzie ludzie są chronieni sprawiedliwością oraz prawem szariatu. Nazywa Camerona „idiotą”, który wierzy, że za pomocą „kilku samolotów” jest w stanie pokonać „potężne Państwo Islamskie” w Syrii i Iraku.

W końcowej części filmu słychać wystrzały sugerujące, że pięciu mężczyzn, określanych w filmie jako brytyjscy szpiedzy, zostało zabitych; autentyczność strzałów nie została jeszcze potwierdzona – podała agencja EFE.

MSZ Wielkiej Brytanii poinformowało, że jest w trakcie analizowania zawartości filmu.

Na początku grudnia brytyjskie lotnictwo rozpoczęło naloty na cele IS w Syrii. Od ponad roku Wielka Brytania bierze udział w nalotach na dżihadystów z IS w Iraku.

PAP/RIRM

drukuj