Prezydent wystosował listy do brytyjskich prymasów ws. sytuacji Polaków

Wystosowałem dwa listy – do prymasa Wielkiej Brytanii i do biskupa Canterbury – z prośbą, by zaapelowali do Brytyjczyków o poszanowanie praw podstawowych Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich – poinformował we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent pozytywnie odniósł się zarazem do inicjatywy poniedziałkowej wizyty w Londynie szefów MSZ Witolda Waszczykowskiego oraz MSWiA Mariusza Błaszczaka, podczas której rozmawiali oni ze swoimi brytyjskimi odpowiednikami – szefem dyplomacji Borisem Johnsonem i szefową MSW Amber Rudd – oraz z przedstawicielami Polonii o bezpieczeństwie polskiej społeczności na Wyspach. Andrzej Duda był pytany o opinię na temat efektów wizyty rządowej delegacji z udziałem ministrów podczas wtorkowej konferencji po spotkaniu z prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem.

 – Dobrze się stało, że panowie ministrowie, jako ci, którzy bezpośrednio są odpowiedzialni za sprawy bezpieczeństwa Polaków, udali się do Wielkiej Brytanii, bardzo dobrze, że przeprowadzili tam rozmowy – ocenił we wtorek prezydent.

Według niego, wizyta ministrów, „zwłaszcza odbyta w sposób tak zdecydowany, jak i nagły, w sensie natychmiastowej reakcji po tym, co się w ostatnich dniach wydarzyło, pokazuje, że (…) kwestia bezpieczeństwa i spokojnego życia Polaków w Wielkiej Brytanii jest ważna dla polskich władz”.

Andrzej Duda wyraził jednocześnie nadzieję, że rozmowy oraz ustalenia podjęte w Londynie, zostaną zrealizowane, a w konsekwencji, że „bezpieczeństwo Polakom po pierwsze zostanie przywrócone, a po drugie, że sprawcy tych napadów na Polaków i śmierci naszego obywatela, zostaną zatrzymani i w odpowiednio surowy sposób osądzeni”.

Prezydent poinformował, że aby wzmocnić to działanie ministrów wystosował w poniedziałek dwa listy, „do prymasa Wielkiej Brytanii i do biskupa Canterbury, z prośbą, żeby zwrócili uwagę na tę kwestię”. Andrzej Duda powiedział, że poprosił też hierarchów, aby zaapelowali do społeczeństwa brytyjskiego o poszanowanie praw podstawowych Polaków, którzy mieszkają na Wyspach Brytyjskich.

Jak podkreślił, Polacy mieszkający na Wyspach są „ludźmi uczciwymi, ciężko pracującymi i w istotny sposób wspierają rozwój gospodarczy Wielkiej Brytanii”. „Chciałbym, żeby to było dostrzegane” – dodał.

 27 sierpnia wieczorem w miejscowości Harlow na południowym wschodzie Anglii grupa ponad 20 nastolatków napadła na dwóch Polaków. Arkadiusz J. zmarł w poniedziałek wieczorem w Addenbrooke Hospital w Cambridge w wyniku odniesionych ran głowy. Drugi mężczyzna został wypisany po krótkiej hospitalizacji. Do drugiego ataku doszło w niedzielę nad ranem – zaledwie kilkanaście godzin po tym, jak ulicami Harlow przeszedł liczący ponad 700 uczestników marsz milczenia, upamiętniający śmierć Polaka. Śledczy prowadzący obie sprawy biorą pod uwagę, że sprawcy mogli być motywowani nienawiścią na tle narodowościowym.

Według informacji przekazanych przez ambasadę RP w Londynie, w ciągu ostatnich kilku tygodni odnotowano łącznie 17 poważnych incydentów wymierzonych w Polaków mieszkających na Wyspach.

List Prezydenta do Arcybiskupa Canterbury PL/ENG

List Prezydenta do Arcybiskupa Westminster PL/ENG

prezydent.pl/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl